Kırdan kente göç eden ailelerin aile yapısında meydana gelen değişimlerin kadının rolüne etkileri: Çanakkale Esenler Mahallesi örneği
The effects of changes in the family structure of families migrating from rural to urban areas on the role of women: The case of Çanakkale Esenler Neighborhood
- Tez No: 906504
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmada; kırdan kente göç eden ailelerin aile yapısındaki değişimlerin kadının rolüne olan etkileri kadının eşiyle olan ilişki ve iletişimi, çocuklarıyla olan ilişki ve iletişimi, aile büyükleriyle olan ilişki ve iletişimi özelinde bütüncül bir bakış açısıyla incelenmesi amaçlamıştır. Araştırma evrenini Çanakkale İli kent merkezinde yer alan Esenler Mahallesi'nde yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise farklı hanelerden oluşan 20 kişilik kadın katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu ve Görüşme Soru Formu kullanılmıştır. Öncelikle hane sayısı 20'ye indirgenerek örneklem oluşturulmuş sonra her bir haneden birer kadın ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler elektronik ortama aktarılarak oluşturulan dokümanlara içerik analizi yöntemi uygulanıp çözümlenmiştir. Sonuç olarak: (i) Göç öncesinde ev işlerine katılmayan erkekler, göç sonrası yeni yaşam koşulları ve sosyal çevrenin etkisiyle daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlamıştır. Göç öncesinde birlikte vakit geçiremeyen eşler, göç sonrası daha fazla zaman geçirmeye başlamıştır. Göç öncesinde duygusal paylaşımları sınırlı olan eşler, göç sonrası daha rahat ve açık duygusal paylaşımlar yapmaya başlamıştır. (ii) Göç öncesinde çocuklara sevgi gösteriminde sınırlamalar yaşayan aileler, göç sonrası daha özgür ve açık sevgi gösterimleri yapmaya başlamıştır. Göç öncesinde çocuklarına kural koyma ve söz dinletme konusunda zorluk yaşayan aileler, göç sonrası daha bağımsız ve etkili olabilmiştir. Göç öncesinde aile büyüklerinin müdahalesiyle kısıtlanan ebeveynler, göç sonrası daha bağımsız ve etkin bir şekilde çocuklarının eğitimine katılabilmiştir. (iii) Göç öncesinde aile büyüklerinin müdahalesiyle kısıtlanan ebeveynler, göç sonrası çocuklarının beslenmesine daha bağımsız ve etkin bir şekilde müdahale edebilmiştir. Göç öncesinde aile büyüklerinin evdeki fiziksel aktivitelere müdahalesiyle karşılaşan katılımcılar, göç sonrası daha bağımsız bir yaşam sürmüş ve bu müdahalelerin azaldığını belirtmiştir. Göç öncesinde aile büyüklerinin torunların bakımına katkısı yaygınken, göç sonrası bu sorumlulukların daha çok anne-babaya geçtiği gözlemlenmiştir. Göç öncesinde kültürel normlar ve büyük aile yapısı nedeniyle sınırlamalar yaşayan aileler, göç sonrası fiziksel mesafe ve özgürlük faktörleri nedeniyle bu ilişkilerde değişiklikler yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effects of changes in the family structure of families migrating from rural to urban areas on the role of women from a holistic perspective in terms of women's relationship and communication with their spouses, relationship and communication with their children, and relationship and communication with family elders. The research population consists of women living in Esenler Neighborhood in the city center of Canakkale Province. The research sample consists of 20 female participants from different households. Personal Information Form and Interview Questionnaire were used as data collection tools. First of all, the sample was formed by reducing the number of households to 20, and then semi-structured interviews were conducted with one woman from each household. The data obtained from the interviews were transferred to electronic media and the documents created were analyzed by applying content analysis method. As a result: (i) Men, who did not participate in household chores before migration, started to assume more responsibility after migration due to new living conditions and social environment. Spouses who did not spend time together before migration started to spend more time together after migration. Spouses who had limited emotional sharing before migration started to have more relaxed and open emotional sharing after migration. Families who had limitations in showing affection to children before migration started to show affection more freely and openly after migration. Families who had difficulties in setting rules and making their children obey them before migration became more independent and effective after migration. Parents who were restricted by the intervention of family elders before migration were able to participate more independently and effectively in their children's education after migration. (iii) Parents who were restricted by the intervention of family elders before migration were able to intervene more independently and effectively in their children's nutrition after migration. Participants who faced interference from elders in physical activities at home before migration lived a more independent life after migration and reported that these interferences decreased. While the contribution of grandparents to the care of grandchildren was common before migration, it was observed that these responsibilities shifted more to parents after migration. Families who experienced limitations due to cultural norms and large family structure before migration experienced changes in these relationships due to physical distance and freedom factors after migration.