KOSGEB ileri girişimcilik programı kapsamında verilen desteklerin desteği kullanan girişimciler tarafından değerlendirilmesine yönelik bir durum analizi
A situation analysis for the evaluation of the support provided under the KOSGEB advanced entrepreneurship program by the entrepreneurs using the support
  1. Tez No: 906514
  2. Yazar: TOLGA SARICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
KOBİ'ler tek tek işletmeler olarak düşünüldüğünde ekonomiye katkıları anlaşılamayabilir. Fakat bir sistemin parçaları ve toplu olarak düşünüldüğünde, ekonominin kalkınması ve toplumun refah seviyesinin yükselmesi için ne kadar önemli oldukları çok daha net olarak anlaşılabilmektedir. Bundan dolayı KOBİ'lerin tarlası konumunda olan girişimcilik ekosistemi daha önemli hal almıştır. Bunun farkında olan devletler bu sistemin daha verimli çalışabilmesi adına, sistem içindeki unsurlara bazı kolaylıklar tanınması gerektiğini düşünmüş ve bu yönde çalışmalar yapmışlardır. Dünya da olduğu gibi Türkiye' de de girişimciliğin geliştirilmesi adına destek mekanizmaları tasarlanmış ve bazı kurumlar bu işle görevlendirilmiştir. Türkiye' de hem girişimciliğin hem de KOBİ'lerin desteklenmesi alanında en yetkili kuruluş; KOSGEB' dir (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı). Bu çalışmada; KOBİ ve girişimcilere verilen desteklerin etkinliği, katkısallığı ve yerindeliği konusu ile KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı' nın girişimleri istenilen alanlara yönlendirme kapasitesi Ağrı, Erzurum, Iğdır ve Kars illeri özelinde araştırılmış ve yorumlanmıştır. Ayrıca KOSGEB İleri Girişimci desteğinin yurt dışı muadilleriyle karşılaştırmasının yapılması amaçlanmıştır. Çıkan sonuçlara göre İleri Girişimciliğin, Türkiye' de, akademik olarak tam anlamıyla incelenmediği, yurt dışında ise İleri Girişimciliğin Türkiye' de kullanıldığı anlamdan farklı anlamlarda kullanıldığı anlaşılmıştır. Son olarak Türkiye literatürüne KOSGEB tarafından dâhil edilen“İleri Girişimcilik”kavramı bu çalışmayla ilk defa akademik çalışma konusu yapılmış ve dünyadaki İleri Girişimcilik kavramlarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
When SMEs are considered on their own, their contribution to the country's economy may seem small. However, when SMEs are considered collectively, not individually, it can be clearly observed how important their numerical size in the economy is for the development of the economic structure and for the social balance. As such, the entrepreneurship ecosystem, which is the field of SMEs, has become more important. The states and governments who are aware of this thought that in order for this system to work more efficiently, some facilities should be given to the elements in the system and they worked in this direction. In Turkey, as in the world, some support mechanisms have been designed for the development of entrepreneurship and some institutions have been assigned to this task. The most authorized institution in the field of supporting both entrepreneurship and SMEs in Turkey; KOSGEB (Small and Medium Enterprises Development and Support Administration). In this study named“A Research on Entrepreneurs Benefiting from KOSGEB Advanced Entrepreneur Support Program”in Ağrı, Erzurum, Iğdır and Kars Provinces; The effectiveness, contribution and appropriateness of the support given to SMEs and entrepreneurs and the capacity of KOSGEB Advanced Entrepreneur Support Program to direct the initiatives to the desired areas have been researched and interpreted in the provinces of Ağrı, Erzurum, Iğdır and Kars. In addition, it is aimed to compare KOSGEB Advanced Entrepreneur support with its foreign counterparts. According to the results, it has been understood that Advanced Entrepreneurship has not been fully studied academically in Turkey, and that it is used in different meanings abroad than Advanced Entrepreneurship is used in Turkey. Finally, the concept of“Advanced Entrepreneurship”, which was included in the Turkish literature by KOSGEB, was made the subject of academic study for the first time with this study and compared with the concepts of Advanced Entrepreneurship in the world.