COVİD-19 pandemisi ve otoriterleşemeye etkisi: Dijital gözetim toplumu üzerine bir araştırma
The COVID-19 pandemic and its impact on authoritarianism: A study on the digital surveillance society
  1. Tez No: 906517
  2. Yazar: ÖZGE NUR OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN YARALI AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
21. yüzyılda ortaya çıkan COVID-19 pandemisi tarihte daha önce yaşanmış diğer bütün pandemilerden ayrılmaktadır. Yaşanan pandemi teknolojik ilerlemenin son derece hızlı yaşandığı enformasyon çağında ortaya çıkmıştır. Teknolojinin ilerleyişi gözetim sistemlerinin de giderek gelişmesini ve yayılmasını arttırmıştır. Çalışmada, dijitalleşmeyle beraber gelişen gözetim sistemlerinin COVID-19 pandemisi sırasında ve sonrasında devletlerin dijital otoriterleşme eğilimlerinin artması arasındaki bağ açıklanacaktır. Dolayısıyla çalışmanın asıl amacı dijital çağda yaşanan siyasal, sosyal ve demokratik çıkmazların COVID-19 pandemisi ve dijital otoriterleşme ile olan bağlantısını açıklamaktır. Çalışmanın yöntemi olarak, Foucault başta olmak üzere diğer düşünürler ve eserleri temel alınarak salgınlar ve devletler üzerine genel bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın asıl motivasyonu olan dijital sistemler ve COVID-19 üzerine yine literatür taraması yapılmış ve güncel kaynaklar kullanılmıştır. Kullanılan kaynaklarda varsayımların temellendirilmesi için Freedom House ve V-Dem gibi araştırmalardan elde edilen demokrasi indeksi raporlarından yararlanılmıştır. Seçilen raporlar nispeten demokratik geleneğe sahip ülkelerin seçilmesinde çalışmaya katkı sağlamıştır. Burada amaç pandemi sırasında ve sonrasında dünyadaki dijital otoriterleşme dolayısıyla anti-demokratikleşmenin boyutlarının görünür hale getirilmesidir. Aynı şekilde bu ülkeler üzerine de literatür taraması yapılmış ve güncel kaynaklar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 21st century COVID-19 pandemic is different from any other pandemic in history. The pandemic has emerged in the information age, where technological progress is extremely rapid. The advancement of technology has increased the development and spread of surveillance systems. The study will explain the link between the surveillance systems that have developed with digitalization and the increasing tendency of states to digital authoritarianism during and after the COVID-19 pandemic. Therefore, the main purpose of the study is to explain the connection between the political, social and democratic dilemmas in the digital age and the COVID-19 pandemic and digital authoritarianism. As the methodology of the study, a general literature review on pandemics and states was conducted based on Foucault and other thinkers and their works. A literature review on digital systems and COVID-19, which is the main motivation of the study, was also conducted and current sources were used. In order to justify the assumptions in the sources used, democracy index reports obtained from studies such as Freedom House and V-Dem were used. The selected reports contributed to the selection of countries with a relatively democratic tradition. The aim here is to make visible the extent of digital authoritarianism and thus anti-democratization in the world during and after the pandemic. Likewise, a literature review was conducted on these countries and supported with up-to-date sources.