Plickers uygulamasıyla 7. sınıf Türkçe dersinde atasözü ve deyim öğretimi
Teaching proverbs and idioms in 7th grade Turkish courses with Plickers application
- Tez No: 906518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, çeşitli değişkenler açısından Plickers uygulamasının atasözü ve deyim öğretiminde kullanımını incelemektir. Bunun yanı sıra Web 2.0 araçlarından Plickers uygulamasıyla soru çözme sürecine ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Tarama modelinde yapılan araştırmada, çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Hatay'ın merkez ilçesi olan Antakya'da bir devlet okulunda 7. sınıfta öğrenim gören 17 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Atasözleri Başarı Testi ve Deyimler Başarı Testi ile toplanmıştır. Araştırmacı görev yaptığı devlet okulunda, altı hafta boyunca uygulama yapmıştır. İlk hafta Plickers uygulamasıyla ilgili öğrencilere bilgi verilmiş ve Plickers'la ilgili örnek uygulama yapılmıştır. Beş hafta boyunca öğretim programında belirlenen kazanımlar doğrultusunda ders kitabı, defter, kalem gibi ders araç ve gereçleri kullanılmadan yalnızca etkileşimli tahta kullanılarak atasözleri ve deyimler konusu etkileşimli tahta üzerinden kavratılmıştır. Atasözleri ve deyimler konusunun öğretimi, atasözü ve deyimlerin anlatım zenginliğini, anlam inceliklerini ortaya koymak için hazırlanan öğretim materyali MS Word dosyası haline getirilip etkileşimli tahta ekranına yansıtılarak öğretim faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Beş haftalık uygulama süreci boyunca her hafta atasözleriyle ilgili on sorudan ve deyimlerle ilgili on sorudan oluşan başarı testleri, Plickers uygulamasıyla etkileşimli tahta ekranına yansıtılarak uygulanmıştır. Beşinci haftanın sonunda atasözleriyle ilgili toplamda beş testin (50 soru) sonuçları MS EXCEL dosyasında birleştirilmiş ve Atasözleri Başarı Testi olarak adlandırılmıştır. Benzer durum deyimlerin için de yapılarak beş haftalık uygulama sonunda beş testin (50 soru) sonuçları MS EXCEL dosyasında birleştirilmiş ve Deyimler Başarı Testi olarak adlandırılmıştır. Öğrencilerin Atasözleri Başarı Testi puanları ile Deyimler Başarı Testi puanları arasındaki farklılılaşma; öğrencilerin atasözleri ve deyimlere yönelik başarılarını belirlemek amacıyla oluşturulan başarı testleri ile cinsiyet, babanın mezun olduğu okul kademesi, annenin mezun olduğu okul kademesi, ailenin aylık ortalama gelir düzeyi, son bir yıl içinde öğrencinin okuduğu kitap sayısı, okuma alışkanlığı düzeyi, Türkçe ders notu arasındaki farklılaşma, IBM SPSS 25 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan normallik testleri sonucunda, verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenerek parametrik analizler yapılmıştır. Atasözleri Başarı Testi puanları ile Deyimler Başarı Testi puanları arasındaki farklılığa ilişkin t-testi; cinsiyet değişkeni için t-testi; babanın mezun olduğu okul kademesi, annenin mezun olduğu okul kademesi, ailenin aylık ortalama gelir düzeyi ve okuma alışkanlığı düzeyi değişkenleri için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Atasözleri ve deyimler başarı testlerinin sonucu ile son bir yıl içinde okunan kitap sayısı ve Türkçe ders notu arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda Plickers kullanılarak uygulanan Atasözleri Başarı Testi ortalamasının 3,64; Plickers kullanılarak uygulanan Deyimler Başarı Testi ortalamasının 4,29 olduğu saptanmıştır. Buna göre öğrencilerin Plickers kullanılarak gerçekleştirilen deyim öğretiminde daha başarı olduğu anlaşılmaktadır. Plickers kullanılarak uygulanan Atasözleri ve Deyimler Başarı Testlerindeki öğrenci puanlarının cinsiyet, babanın mezun olduğu okul kademesi, annenin mezun olduğu okul kademesi, ailenin aylık ortalama gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Atasözleri ve deyimler başarı testlerindeki öğrenci puanlarının son bir yıl içinde okunan kitap sayısı, okuma alışkanlığı düzeyi ve Türkçe ders notu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Buna göre genel olarak öğrencilerin okuma alışkanlığı düzeyleri ile atasözleri ve deyim başarılarının doğru orantılı olduğu; öğrencilerin Türkçe ders notu ve atasözleri, deyim başarılarının arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; öğrencilerin son bir yıl içinde okuduğu kitap sayısıyla atasözleri ve deyim başarılarının arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrenci görüşleri incelendiğinde öğrencilerin çoğunluğu mobil öğrenme uygulamalarını eğlenceli bulduğunu (f=12), Plickers uygulaması sayesinde Türkçede soru çözmenin keyifli hale geldiğini(f=8) ifade etmiştir. Öğrencilerin büyük bir bölümü geleneksel ders anlatım sürecine göre Plickers uygulamasıyla atasözleri ve deyimlerin öğretiminin daha iyi, daha eğlenceli bulduğunu(f=15) ifade etmiştir. Öğrencilerin tamamına yakınının Plickers'ın diğer derslerde kullanılabileceğine dair görüş bildirdiği(f=16), Matematik(f=3), Sosyal Bilgiler(f=1), Din Kültürü(f=1), Fen Bilimleri(f=1) derslerinde kullanılmasının yararlı olacağına dair görüş bildirdiği anlaşılmıştır. Plickers uygulaması ile ders işleme sürecinde geliştirilmesi gereken yönlerle ilgili öğrenci görüşleri sorulduğunda öğrencilerin çoğunluğu, Plickers uygulamasında yer alan soruların fotoğraf, resim, görsel, video ve tablo içerebileceğini (f=6) ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research was to examine the use of the Plickers application in teaching proverbs and idioms in terms of various variables. In addition, it was aimed to obtain the student opinions on the question-solving process with the Plickers application, among Web 2.0 tools. The research employed the screening model, and the study group was created through convenience sampling, one of the purposeful sampling methods. The study group consisted of 17 seventh-grade students studying in Antakya, the central district of Hatay, in the 2023-2024 academic year. The data were collected via Personal Information Form, Semi-Structured Interview Form, Proverbs Achievement Test and Idioms Achievement Test. The researcher carried out the implementation for six weeks in a state school where he worked. In the first week, the students were informed about the Plickers application and a sample application was made about Plickers. For five weeks, the subject of proverbs and idioms was taught through the interactive board without using course materials and equipment such as textbooks, notebooks and pencils in line with the learning outcomes expressed in the curriculum. To teach the subject of proverbs and idioms, the teaching material prepared for revealing the richness of expression and subtlety of meaning of proverbs and idioms was converted into an MS Word file and reflected on the interactive board screen. During the five-week implementation period, achievement tests consisting of ten questions on proverbs and ten questions on idioms were applied every week by reflecting them on the interactive board screen using the Plickers application. At the end of the fifth week, the results of a total of five tests (50 questions) on proverbs were combined in an MS EXCEL file and named as the Proverbs Achievement Test. A similar situation was done for idioms and at the end of the five-week application, the results of five tests (50 questions) were combined in an MS EXCEL file and named as the Idioms Achievement Test. The differentiation between the students' Proverbs Achievement Test scores and the Idioms Achievement Test scores; The achievement tests designed to determine the students' success towards proverbs and idioms were analyzed with the help of IBM SPSS 25 package program for the differences between gender, father's school grade graduated, mother's school grade graduated, average monthly income level of the family, the number of books the student has read in the last year, reading habit level, Turkish course grade. As a result of the normality tests, it was determined that the data showed a normal distribution and parametric analyses were performed. T-test was applied for the difference between Proverbs Achievement Test scores and Idioms Achievement Test scores; t-test for gender variable; one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for the variables of father's school grade graduated, mother's school grade graduated, average monthly income level of the family and reading habit level. Pearson Correlation Analysis was conducted to determine the relationship between the results of the proverbs and idioms achievement tests and the number of books read in the last year and Turkish course grade. As a result of the study, it was determined that the average of the Proverbs Achievement Test applied using Plickers was 3.64; and the average of the Idioms Achievement Test applied using Plickers was 4.29. Accordingly, it is understood that the students were more successful in learning idioms using Plickers. It was found that the student scores in the Proverbs and Idioms Achievement Tests applied using Plickers did not show any significant difference between the variables of gender, the school grade the father graduated from, the school grade the mother graduated from, and the average monthly income level of the family. It was determined that the student scores in the proverbs and idioms achievement tests showed significant differences according to the variables of the number of books read in the last year, reading habit level, and Turkish course grade. Accordingly, it was found that in general, the students' reading habit levels and their proverbs and idioms success were directly proportional; that there was a positive and significant relationship between the students' Turkish course grade and their proverbs and idioms success; It was determined that there was a positive and significant relationship between the number of books students read in the last year and their success in proverbs and idioms. When the student opinions were examined, most of the students stated that they found mobile learning applications entertaining (f=12) and that solving questions in Turkish became enjoyable thanks to the Plickers application (f=8). A large portion of the students stated that they found the teaching of proverbs and idioms better and more enjoyable with the Plickers application compared to the traditional lesson process (f=15). It was observed that almost all of the students stated that Plickers could be used in other courses (f=16) and that it would be useful to use it in Mathematics, Social Studies, Religious Culture, and Science courses. When the student opinions were asked about the aspects that needed to be improved in the lesson process with the Plickers application, the majority of the students stated that the questions in the Plickers application could include photographs, pictures, visuals, videos, and tables (f=6).