Yerel siyasette kadının yeri ve politik süreçlere katılımı
The place of women in local politics and women's participation in political processes
- Tez No: 906516
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kadının yerel siyasetteki rolü ve politik süreçlere katılımı, içinde bulunduğu toplumun demokratik gelişimi için büyük bir öneme sahiptir. Tarihin ilk çağlarından günümüze gelinceye dek kadının siyasetteki yeri ve katılımı artış gösterse dahi günümüzde halen pek çok toplumda eşit temsilinin sağlanamadığı görülmektedir. Kadının yerel siyasetteki rolüne bakıldığında, içinde yaşanılan toplumun çeşitliliğini yansıtabilmesi için büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Kadının sahip olduğu farklı bakış açısı, yaşadığı deneyimler ve ihtiyaçlar, politik süreçlere dahil olduğunda çok daha kapsayıcı ve etkili politikaların oluşturulmasına fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte kadının önüne çıkan kültürel, sosyal ve ekonomik engeller, kadının siyasi alanda aktif olmasını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bu noktada kadının politik süreçlere dahil olabilmesini sağlayacak çeşitli adımların atılması gerektiğini söylemek mümkündür. Özellikle bilinçlendirmeye ve eğitime yönelik olarak gerçekleştirilecek politikalar ve pozitif ayrımcılığı hedefleyen önlemler kadının siyasete katılımı konusunda teşvik edici faktörler olacaktır. Bununla birlikte toplumun kadının liderlik rolüne bakış açısının değiştirilmesi de oldukça önemlidir. Kadının yerel siyasetteki yerinin güçlendirilmesi ile birlikte daha demokratik bir toplumun ortaya çıkacağını söylemek mümkündür. Kadının siyasi karar alma sürecine etkin bir şekilde dahil olması, çok daha kapsayıcı, dengeli ve adaletli politikaların oluşturulmasına olanak tanımaktadır. Bu durum ise toplumun genel refahı ve gelişimi için oldukça önemli bir unsurdur. Bu bilgilerden hareketle hazırlanan çalışmada kadının politik süreçlere katılımının yanında yerel siyasete kadın katılımıyla birlikte meydana gelecek olumlu tablo üzerinde durulmuştur. Literatürde kadının siyasal süreçlere katılımına dair pek çok araştırma bulunduğundan, hazırlanan bu çalışmanın da alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The role of women in local politics and their participation in political processes is of great importance for the democratic development of the society in which they live. Although the place and participation of women in politics have increased from ancient times to the present, it is still seen that equal representation is not achieved in many societies today. When looking at the role of women in local politics, it can be said that it is of great importance in reflecting the diversity of the society in which they live. The different perspectives, experiences, and needs that women have can contribute to the creation of much more inclusive and effective policies when involved in political processes. However, cultural, social, and economic barriers make it difficult for women to be active in the political field. Therefore, it can be said that various steps should be taken to enable women's participation in political processes. Policies and measures aimed at awareness- raising and education, as well as those targeting positive discrimination, will be encouraging factors for women's participation in politics. Additionally, changing society's perception of women's leadership roles is also very important. Strengthening the role of women in local politics will lead to a more democratic society. The effective inclusion of women in the political decision-making process allows for the creation of much more inclusive, balanced, and fair policies. This is a very important element for the overall welfare and development of society. Based on this information, the study focuses not only on women's participation in political processes but also on the positive outcomes that will occur with the participation of women in local politics. Given the many studies in the literature on women's participation in political processes, it is thought that this study will also contribute to the body of knowledge.