Yakın kızılötesi spektrumu soğurucu optik filtre geliştirilmesi
Development of near infrared spectrum absorption optical filter
  1. Tez No: 906527
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLOĞLU BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, yakın kızılötesi bölgede 1064 nm dalgaboyunu soğurmak amacıyla nadir toprak elementlerinden olan Ce, Sm, Eu katkılı LaB6 ince filmler geliştirildi. Geliştirilen ince filmlerde kullanılan La(OH)3 ve devamında LaB6 malzemesi laboratuvar ortamında elde edildi. Optik ve yapısal karakterizasyonu yapılarak daha sonra katkılama işlemine tabii tutuldu. Difüzyon fırınında nadir toprak elementleri ile katkılama yapıldı ve elde edilen yapıların tekrar edilebilir olarak hazırlanabilmesi için reçeteler optimize edildi. Dönel kaplama sistemi kullanılarak cam ve pet alttaşlar üzerinde ince filmler elde edildi. Geliştrilen ince filmlerin kalınlık ölçümleri yapıldıktan sonra yapısal ve optik özellikleri belirlendi. Geliştirilen katkılı LaB6 filmlerinde 900-1000 nm merkezli soğurma vadisinde en az %60 NIR soğurma %70 civarında Vis geçirgenliğe ulaşıldığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, thin films of LaB6 doped with rare earth elements Ce, Sm, and Eu were developed with the aim of absorbing the 1064 nm wavelength in the near-infrared region. The LaB6 material used in the developed thin films was obtained under laboratory conditions. After optical and structural characterization, it was subjected to doping processes. Doping with rare earth elements was carried out in a diffusion furnace, and recipes were optimized to prepare the obtained structures reproducibly. Thin films were obtained on glass and PET substrates using a rotary coating system. After thickness measurements of the developed thin films, their structural and optical properties were analyzed. It was observed that the developed doped LaB6 films achieved at least 60% NIR absorption in the 900-1000 nm absorption range and around 70% visible light transmittance.