Kriz yönetiminde görev alan aktörler arası ağ analizi (Muğla orman yangınları örneği)
Network analysis between actors involved in crisis management (Muğla forest fires example)
  1. Tez No: 906528
  2. Yazar: MURAT TATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Orman yangınları hem çevresel hem de canlı yaşamı açısından büyük bir tehlike oluşturan felaketlerdir. Orman yangınları geniş alanlarda etki göstererek ekosistemin dengesini bozar, canlı yaşamı olumsuz etkiler ve bölgesel sorunlar oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden orman yangınları ile müdahalede devlet, özel ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa hareket etmesi gerekmektedir. Çalışmamızda kriz yönetim süreci gerektiren bir afet türü olan orman yangınları konusu incelenmiştir. Kriz yönetimi olağan dışı durumlarda örgütlerin varlığını koruyabilmesi, toplumun can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi ve taleplerinin karşılanabilmesi için uygulanan bir yönetim biçimidir. Çalışmanın örneklemini 2021 yılında Muğla ilinde meydana gelen orman yangınları oluşturmaktadır. Uzun süre devam eden bu yangınlarda devlet, özel ve sivil toplum örgütlerinden oluşan çok sayıda kurum görev almıştır. Çalışmamızın amacı orman yangınları nedeniyle uygulanan kriz yönetim sürecinin ve örgütlerin oluşturduğu ağ yapılanmalarını değerlendirmektir. Çalışmamızda hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmamızda ağ analizleri uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için UCİNET 6 paket programı kullanılmıştır. Ayrıca görev alan kurumlarla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Analizler ve görüşmeler neticesinde elde edilen veriler yangın yönetim planları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamız sonucunda kurumlar arasında yeterli yoğunluktan ağ kurulmadığı, farklı sektörlerin birbirleri ile iş birliği yapmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Mevzuat ve planların güncellenmesi gerektiği belirlenmiştir. Yangında görev alan STK ve gönüllülerin iş tanımlarının yeniden yapılması ve bu tanımlamaya göre donatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Forest fires are disasters that pose a great danger both to the environment and to living things. Forest fires affect large areas, disrupting the balance of the ecosystem, negatively affecting living life and may cause regional problems. Therefore, state, private and non-governmental organizations need to act jointly in responding to forest fires. In our study, the issue of forest fires, which is a type of disaster that requires a crisis management process, was examined. Crisis management is a form of management applied to ensure that organizations can maintain their existence in extraordinary situations, to ensure the safety of life and property of the society, and to meet their demands. The sample of the study consists of forest fires that occurred in Muğla province in 2021. Many institutions, including state, private and nongovernmental organizations, took part in these long-lasting fires. The aim of our study is to evaluate the crisis management process implemented due to forest fires and the network structures created by organizations. Both qualitative and quantitative methods were used in our study. In our study, network analysis was applied. UCINET 6 package program was used to analyze the obtained data. Additionally, face-to-face interviews were held with the participating institutions. Analizler ve görüşmeler neticesinde elde edilen veriler yangın yönetim planları ile karşılaştırılmıştır. As a result of our study, it was determined that a sufficient density of networks was not established between institutions and that different sectors had difficulty in cooperating with each other. It has been determined that the legislation and plans need to be updated. The job descriptions of NGOs and volunteers working in the fire need to be redone and equipped according to this definition.