Mamografi yaptıran hastaların öz yeterlilik ve memnuniyet ile kurum kalite algısının değerlendirilmesi: İstanbul ili KETEM örneği
Evaluation of self-efficacy and satisfaction and institutional quality perception of mammography patients: The case of KETEM in Istanbul province
- Tez No: 906535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN EREN BANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mamografi Yaptıran Hastaların Öz Yeterlilik ve Memnuniyet ile Kurum Kalite Algısının Değerlendirilmesi: İstanbul İli KETEM Örneği Bu çalışma, mamografi yaptıran kadınların öz yeterliliği ve memnuniyeti ile kurum kalite algısının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) biriminde yürütülmüştür. Bu araştırmanın örneklemini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren KETEM' e mamografi çekimi için başvuran 40-69 yaş arası gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Çalışma, katılımcıların kurum kalitesini, kendi öz yeterliliklerini ve mamografi çekim sürecini değerlendirebilecekleri üç ayrı ölçeği ve demografik bilgileri içeren bir anket formu aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, IBM SPSS 25.0 ve IBM SPSS AMOS 25.0 istatistik programları ile analiz edilmiş, analiz sürecinde frekans ve faktör analizi, korelasyon ve normal dağılım testleri, gruplar arası karşılaştırmalarda T-Testi, Mann-Whitney U ve ANOVA, Kruskal Wallis testleri ile Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Mamografi Memnuniyet Ölçeği' nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması da yapılmıştır. Katılımcılar ağırlıklı olarak 40-50 yaş arasında (%78), evli (%91,6), orta öğretim mezunu (%46,4) ve çalışmayan (%58,1) kadınlardan oluşmaktadır. Hizmet Kalitesi Ölçeği' nde (Cronbach alfa=0,93) sırasıyla sağlık çalışanı ilgisi, fiziksel alt yapı ve özellikler, yönetsel süreçler, kurumsal iletişim ve ulaşılabilirlik olmak üzere dört boyut oluşmuştur. Mamografi Öz Yeterlilik Ölçeği' nde (Cronbach alfa=0,87) tek boyut oluşurken, Mamografi Memnuniyet Ölçeği' nde (Cronbach alfa=0,87) bilgilendirme ve mahremiyet, genel memnuniyet, çalışana güven, zorlanma, işlem öncesi süreç ve işlem algısı şeklinde altı boyut oluşmuştur. Araştırma değişkenleri için yapılan karşılaştırmalarda ölçeklerin genel olarak alt boyutlarıyla yüksek düzeyde korelasyon gösterdiği ve demografik değişkenlere göre araştırma değişkenlerinin ve alt boyutlarının farklılaştığı yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Memnuniyet algısının yaş, eğitim ve çalışma durumuna göre farklılaştığı, mamografi öz yeterliliğinin kalite algısını %81, memnuniyeti %46 ve kurum kalite algısının ise mamografi memnuniyetini %57 oranında etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Self-Efficacy and Satisfaction and Institutional Quality Perception of Mammography Patients: The Case of KETEM in Istanbul Province This study was conducted to evaluate the self-efficacy, satisfaction and institutional quality perception of women who had mammography. It was carried out in the KETEM (Cancer Early Diagnosis Screening and Training Center) unit established within the Cancer Department of the Ministry of Health, General Directorate of Public Health. The sample of this research consists of volunteer participants aged 40-69 who applied for mammography to KETEM, which operates under the Istanbul Provincial Health Directorate. The study was conducted through a survey form that included three separate scales and demographic information so that participants could evaluate the quality of the institution, their own self-sufficiency and the mammography process. The data obtained were analyzed with IBM SPSS 25.0 and IBM SPSS AMOS 25.0 statistical programs. During the analysis process, frequency and factor analysis, correlation and normal distribution tests were used, T-Test, Mann-Whitney U and ANOVA, Kruskal Wallis tests and Structural Analysis were used in comparisons between groups. Equation Model (SEM) was used. Within the scope of the study, the Turkish validity and reliability study of the Mammography Satisfaction Scale was also conducted. Participants mainly consist of women aged 40-50 (78%), married (91.6%), secondary school graduates (46.4%) and unemployed (58.1%). The Service Quality Scale (Cronbach's alpha=0.93) consists of four dimensions: healthcare worker attention, physical infrastructure and features, managerial processes, corporate communication and accessibility, respectively. While the Mammography Self-Efficacy Scale (Cronbach's alpha=0.87) consists of a single dimension, the Mammography Satisfaction Scale (Cronbach's alpha=0.87) includes six dimensions: information and privacy, general satisfaction, trust in the employee, strain, pre-procedure process and procedure perception. In the comparisons made for the research variables, findings were found that the scales generally showed a high level of correlation with their sub-dimensions and that the research variables and sub-dimensions differed according to demographic variables. It was observed that the perception of satisfaction differs according to age, education and working status, mammography self-efficacy affects the quality by 81%, satisfaction by 46%, and institutional quality perception affects mammography satisfaction by 57%.