Özel sağlık sigortası kullanıcılarının beklentileri ile ürün ve hizmet yeterliliğinden memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of private health insurance users' expectations and satisfaction with product and service adequacy
  1. Tez No: 906534
  2. Yazar: HİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN EREN BANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, özel sağlık sigortası kullanıcılarının özel sağlık sigortası konusundaki algıları ve beklentileri ile ürün ve hizmet yeterliliğinden memnuniyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, elektronik anket formuyla sosyal medya ve konuşma gruplarındaki kişilere ulaşarak yapılmıştır. Çalışma, iki ölçek kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan 136 kişinin 125'i araştırmaya dahil edilmiştir. Özel sağlık sigortası algısı ve özel sağlık sigortası ürün ve hizmet yeterliği memnuniyetinin değerlendirildiği bu çalışmada, elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 ve IBM AMOS 25.0 istatistik programları kullanılmıştır. Yapılan analizler frekans analizlerinin yanında faktör, güvenilirlik ve korelasyon analizleri ile T-Testi, ANOVA testleri ve Yapısal Eşitlik Modelidir (YEM). Katılımcılar ağırlıklı olarak 28-33 yaş (%34) arasında olup ve evli (%76) bireylerden oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak ön lisans ve lisans mezunu olan (%62), katılımcılar arasında kadınların oranı %72'dir. Çalışmada kullanılan Özel Sağlık Sigortası Algısı Ölçeği'nde; tercih gerekçesi, sosyal güvenlik sistemi, sunulan fırsatlar, gereklilik, kapsam ve yasal düzenlemeler olmak üzere beş boyut oluşmuştur. Ölçeğin toplam faktör açıklayıcılığı %65,2 olup, güvenilirlik değeri 0,81'dir (Cronbach alfa). Özel Sağlık Sigortası Ürün ve Hizmet Yeterliliği Memnuniyet Ölçeği ise; satış temsilcisi, poliçe kapsamı, beklenti ve talepler, tercih nedeni olmak üzere dört boyuttan oluşmuştur. Ölçeğin toplam açıklayıcılığı %73,2 olup, güvenilirlik değeri 0,97'dir (Cronbach alfa). Araştırma değişkenlerinin alt boyutlarıyla olumlu yönde, orta ve yüksek düzeyde korelasyon oluşturduğu, ölçeklerin toplam skorlarının ve alt boyutlarının ise birbirleriyle genel olarak düşük düzeyde ve yine olumlu yönde korelasyon oluşturduğu görülmektedir. Yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda ölçek skorları ve alt boyutlarında görülen farklılaşmaların oldukça sınırlı olduğu gözlenmiştir. Özel sağlık sigortası algısının, ürün ve hizmet memnuniyetini %64 oranında arttırdığı, araştırma sonucunda elde edilen önemli bir bulgudur. Bu çalışma kapsamında elde edilen bulgular sınırlı bir örneklem grubunu içerdiği için araştırma sonuçları genellenebilir değildir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate private health insurance users' perceptions and expectations about private health insurance and their satisfaction with product and service adequacy. The research was conducted by reaching people on social media and conversation groups with an electronic survey form. The study was conducted using two scales. 125 of the 136 people who participated in the study were included in the study. In this study, where private health insurance perception and private health insurance product and service adequacy satisfaction were evaluated, IBM SPSS 25.0 and IBM AMOS 25.0 statistical programs were used in the analysis of the data obtained. The analyzes performed are frequency analyses, as well as factor, reliability and correlation analyses, as well as T-Test, ANOVA tests and Structural Equation Model (SEM). Participants are mainly between the ages of 28-33 (34%) and are married (76%). The proportion of women among the participants is 72%, with the majority having associate's and bachelor's degrees (62%). In the Private Health Insurance Perception Scale used in the study; there are five dimensions: reason for preference, social security system, opportunities offered, necessity, scope and legal regulations. The total factor explanatory value of the scale is 65.2% and the reliability value is 0.81 (Cronbach's alpha). Private Health Insurance Product and Service Adequacy Satisfaction Scale; it consists of four dimensions: sales representative, policy scope, expectations and demands, and reason for preference. The total explanatory nature of the scale is 73.2% and the reliability value is 0.97 (Cronbach's alpha). It is seen that the research variables have a positive, medium and high level ofcorrelation with their sub-dimensions, while the total scores and sub-dimensions of the scales generally have a low level and positive correlation with each other. In the comparisons between the groups, it was observed that the differences in the scale scores and sub-dimensions were quite limited. An important finding obtained as a result of the research is that the perception of private health insurance increases product and service satisfaction by 64%. Since the findings obtained within the scope of this study include a limited sample group, the research results are not generalizable.