Tıbbi sekreterlerin ergonomik risk etmenlerinin rula, rebave owas metotları ile değerlendirilmesi
Evaluation of ergonomic risk factors of medical secretaries with rula, reba and owas methods
  1. Tez No: 856344
  2. Yazar: KADİR UŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İş sahasında faaliyet gösteren çalışanların, iş performansları ile yaşam kalitelerini doğrudan etkileyebilecek önemli faktörlerden biri, ergonomik risklerle karşılaşma olasılıklarıdır. Bu riskler, çalışanların fiziksel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir ve bu durum aynı zamanda hem iş verimliliğini hem de genel yaşam kalitesini etkileyebilir. Günlük mesai süresince tekrarlayan hareketlere bağlı olarak orta ve uzun periyotlarda ortaya çıkan bu rahatsızlıklar iş gücü kaybına yol açmakta ve iş yerine, ulusal ekonomiye ve topluma olumsuz yönde etki etmektedir. Bu olumsuz etkileri bertaraf etmek veya zararları en aza indirmek amacıyla alınacak birtakım proaktif tedbirler hem çalışanlar hem de işletmeler açısından hayati önem taşımaktadır. Bu araştırma, sağlık sektöründe görev yapan tıbbi sekreterlerin kas iskelet sistemini etkileyen ergonomik riskleri ele almaktadır. Çalışmaları sırasında, tıbbi sekreterlerin vücut pozisyonları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen veriler, RULA, REBA ve OWAS gibi risk değerlendirme yöntemleri kullanılarak kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada, bir hastanede çalışan tıbbi sekreterlerin çalışma esnasındaki fotoğrafları çekilerek sağlanan doneler kullanılmıştır. Elde edilen bu donelerin risk değerlendirmeleri yapılarak risk düzeyleri belirlenmiştir. Yapılan risk değerlendirmesinde tespit edilen sonuçlar araştırmanın bulgular kısmında paylaşılmıştır ve çalışanların hangi düzeyde riske maruz kaldıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Ergonomic risks encountered by employees in the workplace constitute crucial factors directly impacting both their job performance and overall physical well-being. These issues, stemming from repetitive motions during daily work hours over extended periods, lead to a decline in the workforce and adversely affect the workplace, national economy, and society at large. Implementing proactive measures to mitigate or eliminate these negative repercussions is imperative for the well-being of both employees and businesses. This study specifically addresses ergonomic risks that affect the musculoskeletal system of medical secretaries in the health sector. The research examines the body postures adopted by these professionals during their work, with the collected data meticulously assessed using risk assessment methods such as Rula, Reba, and Owas. In the study, the data provided by taking photographs of medical secretaries working in a hospital during the study were used. Risk levels were determined by making risk assessments of these data. The results of the risk assessment were shared in the findings section of the research and the level of risk exposure of the employees was reveled.