Emniyet çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin örgütsel özdeşleşmeleri ile ilişkisi: Ağrı ili örneği
The relationship between job satisfaction levels of safety emplooyes' and organizational identification: The case of Ağrı province
  1. Tez No: 906567
  2. Yazar: RABİA BİLLOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma ile Ağrı Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan personelin iş tatmin düzeylerinin örgütsel özdeşleşme ile ilişkisi tespit edilmek istenilmiştir. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise Emniyet Teşkilatında görev yapan çalışanların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, görev, kurumdaki hizmet süresi, aylık gelir gibi demografik özelliklere göre iş tatmin ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırmaya katılan Ağrı Emniyet Müdürlüğünde görevli personel basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Emniyet personelinin sosyo-demografik yapısını belirlemek amacıyla oluşturulan bilgi formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Örgütsel Kimlik Ölçeği ile anket tekniği kullanılmıştır. Anketler 380 Emniyet mesubuna dağıtılmış, yanıtlanan ve uygun bulunan 310 anketin verileri ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Pearson korelasyon analizi ile“Örgütsel Özdeşleşme”ölçeği ve“İş Tatmini”ölçeği toplamı“İçsel İş Tatmini”alt boyutu ve“Dışsal İş Tatmini”alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi ile iş tatminin örgütsel özdeşleşmeyi yordama durumuna yönelik yapılan modelin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Standartlaştırılmış regresyon katsayısına (β) göre, iş tatmininin örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı yordayıcı olduğu görülmektedir. Araştırmanın alan çalışması sonucunda ulaştığı önemli bir başka sonuç ise emniyet çalışanlarının örgütsel özdeşleme düzeylerinin %28,7'sinin iş tatmini değişkeni tarafından açıklanmakta olmasıdır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçları büyük ölçüde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between job satisfaction levels and organizational identification of the personnel working at Ağrı Police Department. Another purpose of this study is to examine whether the job satisfaction and organizational identification levels of employees working in the Police Department differ according to demographic characteristics such as gender, marital status, age, education level, position, length of service in the institution, and monthly income. The personnel working at Ağrı Police Department who participated in the research were selected by simple random sampling method. As data collection tools, an information form created to determine the socio-demographic structure of the police personnel, the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire and the Organizational Identification Scale survey technique were used. Surveys were distributed to 380 police officers, and the study was conducted with the data of 310 surveys that were answered and found appropriate. SPSS packaged software program was used in the analysis of the obtained data. According to the analysis results; a positive significant relationship was determined between the“Organizational Identification”scale and the total of the“Job Satisfaction”scale, the“Intrinsic Job Satisfaction”sub-dimension and the“Extrinsic Job Satisfaction”sub-dimension with Pearson correlation analysis. With regression analysis, it was determined that the model made for job satisfaction predicting organizational identification was meaningful. According to the standardized regression coefficient (β), it appears that job satisfaction is a significant predictor of organizational identification. Another important output of the research as a result of the field study is that 28.7% of the organizational identification levels of police officers are explained by the job satisfaction variable. The obtained results largely support the findings in the literature.