Türk hukuk mevzuatındaki gelişmelerin feminist hukuk teorisi açısından analizi
Analysis of developments in Turkish legal legislation in terms of feminist legal theory
  1. Tez No: 906609
  2. Yazar: SELİN ÖZBEDEN OFLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Feminizm, içinde bulunduğumuz eril egemenliğin toplumun tüm alanına yayılmış ve hatta sorgulanmaya gerek duyulmayacak derecede benimsenmiş bir düzen olduğunu savunmaktadır. Feminist hukuk, bu eril iktidarın hukuki ve siyasi tarafına odaklanan, eleştirel bir hukuk dalıdır. Zira hukuk alanındaki kadın sorunları, günümüzde politik bir sorun haline de gelmiştir. Feminist hukuk, kadınların ikinci planda ve baskıyla yaşamak zorunda kaldıkları, eril yapıların içinde var olma mücadelesi verdikleri düzeni algılama, tanımlama ve ona karşı mücadele etme yöntemleri geliştirmeye çalışmaktadır. Devlet, yasal olarak kadın ve erkek eşitliğini sağlamanın yanında, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin altında yatan sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki faktörleri belirleyerek ortadan kaldırmakla da yükümlüdür. Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği yasal düzenlemelerle iyileştirilmeye çalışılsa bile bu düzenlemelerin uygulamaya geçmesinde ve günlük hayatta işlerlik kazanmasında hala sorunlar yaşandığı görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve bazı temel kanunları nezdinde, kadına ilişkin hükümler ele alınmış, toplumsal cinsiyet eşitliğine uyan ve uymayan maddeler ve kararlar incelenmiş; uymayanlar hakkında feminist eleştirilerde ve önerilerde bulunulmuştur. Hukukun eril olduğu ve ataerkil düzeni koruduğu iddiası ve bunu hangi yollarla yaptığı bu tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Feminism argues that the current patriarchal dominance has permeated all areas of society and has been adopted to such an extent that it does not even require questioning. Feminist jurisprudence is a critical branch of law that focuses on the legal and political aspects of this male power. Indeed, issues concerning women in the field of law have also become a political issue today. Feminist law seeks to develop methods for perceiving, defining, and combating the system in which women are forced to live in a subordinate position and struggle for existence within patriarchal structures. The state is obligated not only to ensure legal equality between women and men but also to identify and eliminate the social, cultural, economic, and legal factors underlying gender inequality. Although efforts have been made to improve gender equality in Turkey through legal regulations, it is evident that there are still issues in the implementation of these regulations and their effectiveness in daily life. This study examines the provisions related to women in the Constitution of the Republic of Turkey and some fundamental laws, analyzing the articles and decisions that comply with and do not comply with gender equality; feminist critiques and suggestions are provided regarding those that do not comply. The assertion that the law is male-oriented and preserves the patriarchal order, along with the means by which it does so, forms the starting point of this thesis.