Elabela peptid düzeyinin acil servise göğüs ağrısı ile başvuran nstemı hastalarında prognostik değeri
The prognostic value of elabela peptide level for predicting nstemi with chest pain presentation at the emergency department
- Tez No: 906621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAY SATILMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı acil servise kardiyak göğüs ağrısı ile başvuran ST segment yükselmesiz miyokard infarktüsü (NSTEMI) hastalarında Elabela peptid (ELA) düzeylerinin etkilerini araştırmak, ELA'nın hedef damar revaskülarizasyonu, kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatış, iskemik inme ve ölüm dahil olmak üzere majör advers kardiyovasküler olayları (MACE) öngörmedeki etkinliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli, prospektif çalışmamız 20.06.2023 ve 20.06.2024 tarihleri arasında NSTEMI tanısı alan ve acil serviste tetkik ve tedavisi planlanan hastaların örneklemini almak üzere planlanmıştır. Her iki grubun serum ELA düzeyleri ticari kitler kullanılarak enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ile belirlendi ve tüm kayıtlar ortak bir dosyada istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Bu çalışmaya 64 NSTEMI hastası ve 55 kontrol olmak üzere toplam 119 hasta dahil edildi. Başvuru sırasındaki yüksek hassasiyetli kardiyak troponin (Hs-cTn) değeri ile ELA değeri arasında zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon vardı. MACE olan grubun medyan ELA değeri 953,89 pg/ml ve MACE olmayan grubun medyan değeri 810,54 pg/ml idi ve 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p=0,049). İstatistiksel olarak anlamlı bir ROC eğrisi ile ELA için Youden indeksine göre en uygun kesim noktası > 961,62 pg/ml idi (sensitivite: %48,84; spesifite: %90,48). SONUÇ: Sonuç olarak, ELA'nın göğüs ağrısı ile acil servise başvuran NSTEMI hastalarının erken tanısında kullanılabileceğine ve hastalarda MACE'yi öngörmede etkili bir biyomarker olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to investigate the effects of Elabela peptide (ELA) levels with non-ST segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) presenting to the emergency department (ED) with cardiac chest pain, to investigate the efficacy of ELA in predicting major adverse cardiovascular events (MACE), including target vessel revascularization, hospitalization for heart failure, ischemic stroke and death. MATERIALS AND METHODS: Our single-center, prospective study was planned to take a sample of patients who were diagnosed with NSTEMI between 20.06.2023 and 20.06.2024 and whose investigations and treatment were planned in ED. Serum ELA levels of both groups were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) using commercial kits and all records were statistically evaluated in a common file. RESULTS: A total of 119 patients were included in this study, 64 NSTEMI patients and 55 controls. There was a weak and statistically significant correlation between the high-sensitivity cardiac troponin (Hs-cTn) value at admission and the ELA value. The median ELA value of the group with MACE was 953, 89 pg/ml and the median value of the group without MACE was 810,54 pg/ml and there was a statistically significant difference between the 2 groups (p=0,049). The optimal cut-off point according to Youden's index for ELA with a statistically significant ROC curve was > 961.62 pg/ml (sensitivity: 48.84%; specificity: 90.48%). CONCLUSION: In conclusion, we believe that ELA can be used in the early diagnosis of NSTEMI patients presenting to ED with chest pain and may be an effective biomarker in predicting MACE in patients.