Obez bireylerde elabela düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of elabela levels in obse individuals
- Tez No: 777885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Obezite aşırı kilo artışı sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Obezite kardiyavasküler hastalık riskinde artış, diyabet oluşumunda artış gibi pek çok hastalıkla ilişkilidir. Obezite sıklığı giderek artış göstermekte ve hem ekonomik hem sosyal boyutlarda pek çok soruna neden olabilmektedir. ELABELA son zamanlarda ortaya çıkan ve apelinerjik reseptörlere bağlanarak etki gösteren yiyecek alımı üzerine etki gösterdiği bilinen bir peptit hormondur. Obezitenin etyopatogenezi hakkında pek çok çalışma yapılmasına rağmen henüz tam olarak altta yatan nedenler tespit edilememiştir. Literatüre baktığımızda ELABELA düzeylerinin değerlendirildiği obez bireylerde herhangi bir çalışma yer almamaktadır. Bu çalışmada obez ve obez olmayan bireylerde serum ELABELA düzeyleri değerlendirildi ve obeziteyle ilişkisi incelendi. Metot: Çalışmamıza; Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası toplam 49 birey dahil edildi. BKI>30 olan 24 obez birey ve BKI
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a condition that occurs as a result of excessive weight gain. Obesity is associated with many diseases such as increased risk of cardiovascular disease and increased diabetes. The frequency of obesity is increasing gradually and can cause many problems in both economic and social dimensions. ELABELA is a peptide hormone that has emerged recently and is known to affect food intake by binding to apelinergic receptors. Although many studies have been conducted on the etiopathogenesis of obesity, the underlying causes have not yet been determined. When we look at the literature, there is no study in obese individuals evaluating ELABELA levels. In this study, serum ELABELA levels were evaluated in obese and non-obese individuals and their relationship with obesity was examined. Methods: To our study; A total of 49 patients between the ages of 18-65 were included in the Yozgat Bozok University Medical Faculty internal medicine outpatient clinic. Participants were divided into obese individuals with BMI> 30 and non-obese healthy individuals with BMI