LoRa tabanlı sokak hayvanları aşı takip sistemi
LoRa based street animals vaccination tracking system
  1. Tez No: 906625
  2. Yazar: BEKİR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, sokak hayvanlarının sağlık durumunu izlemeyi ve aşı takibini kolaylaştırmayı amaçlayan bir sistem üzerine odaklanmaktadır. Sokak hayvanlarının sağlık durumunu izlemek, toplum sağlığı açısından önemli bir konudur, mevcut sistemlerde yaşanan zorluklar ve eksiklikler nedeniyle etkili bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Bu çalışmada, LoRa (Long Range) teknolojisi kullanılarak sokak hayvanlarının konumlarını belirlemek, veterinerlerin aşı takibi ve sağlık takiplerini gerçekleştirmelerine olanak tanımak için bir sistem geliştirilmiştir. LoRa teknolojisi, düşük güç tüketimi, uzun menzil ve düşük maliyet gibi avantajlara sahiptir ve bu nedenle sokak hayvanlarının takibinde ideal bir iletişim teknolojisi olarak görülmektedir. Bu çalışmada, LoRa modülü ile iletişim kuran mikrodenetleyicili bir sistem geliştirilmiştir. GPS modülü aracılığıyla hayvanların konumları belirlenmiş, Sıcaklık sensörü ile hayvanların vücut sıcaklıkları ölçülmüş ve bu veriler LoRa modülüyle uzaktaki veri toplama merkezine iletilmiştir. Ayrıca, sistem tasarımı, donanım ve yazılım bileşenlerinin entegrasyonu ve testi de detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan testlerde LoRa veri paketlerinin 50 metre 100 metre ve maksimum ulaşılan metrelerdeki RSSI ve SNR ölçümleri yapılmış ve raporlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, LoRa teknolojisinin sokak hayvanlarının sağlık durumunu izleme ve aşı takibi gibi uygulamalarda etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, sokak hayvanlarının sağlık durumunun izlenmesinde LoRa tabanlı iletişim teknolojisinin kullanılmasının faydalı olabileceğini vurgulamaktadır. Bu çerçevede, gelecekteki araştırmaların bu alandaki potansiyeli daha da araştırılabilir ve teknolojinin iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması için yeni çalışmalara ihtiyaç duyulabilir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on a system that aims to monitor the health status of stray animals and facilitate vaccination tracking. Monitoring the health status of stray animals is an important issue for public health, but it cannot be carried out effectively due to difficulties and deficiencies in existing systems. In this study, a system was developed to determine the locations of stray animals using LoRa (Long Range) technology and to allow veterinarians to carry out vaccination tracking and health monitoring. LoRa technology has advantages such as low power consumption, long range and low cost, and therefore it is seen as an ideal communication technology for tracking stray animals. In this study, a microcontroller system that communicates with the LoRa module was developed. The locations of the animals were determined through the GPS module, the body temperatures of the animals were measured with the temperature sensor, and these data were transmitted to the remote data collection center with the LoRa module. Additionally, system design, integration and testing of hardware and software components were also examined in detail. In the tests, RSSI and SNR measurements of LoRa data packets at 50 meters, 100 meters and the maximum reached meters were measured and reported. The results obtained show that LoRa technology can be used effectively in applications such as monitoring the health status of stray animals and vaccination tracking. In this context, the potential of future research in this field can be further investigated, and new studies are needed to improve and disseminate the technology.