Hipertansif hastalarda mikroalbuminürinin score-2 üzerine etkisinin irdelenmesi
Examining the effect of microalbuminuria on score-2 in hypertensive patients
- Tez No: 906628
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT, DR. MEHMET TAYFUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Yüksek kan basıncının (KB) uç organ hasarı ve ölümcül - ölümcül olmayan kardiyovasküler hastalıklarla (KVH) anlamlı şekilde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Kardiyovasküler (KV) olay riskinde artış bulunan bireylerde sistemik KV risk değerlendirmesi önerilir. SCORE-2 risk sistemi, ilk ölümcül aterosklerotik olayın 10 yıllık riskini değerlendirir. Çalışmamızın amacı hipertansiyon (HT)hastalarında mikroalbuminürinin SCORE-2 risk sistemi ile arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda diyabeti olmayıp hipertansiyonu olan 40-70 yaş arası kişileri, cinsiyet,hdl,total kolesterol,sistolik kan basıncı,kreatinin,gfr ve sigara durumu göz önüne alınarak hesaplanan SCORE-2 skalasında mikroalbuminürisi olan hastanın mikroalbuminürisi olmayan hastaya kıyasla kardiyovasküler risk açısından 10 yıllık sağkalım üzerindeki etkisine bakmayı planladık. Bu çalışma için Haziran 2022-Aralık 2023 (1.5 yıl ) tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde diyabeti olmayan hipertansiyon tanılı 200 (100-100) hasta olarak örneklem oluşturuldu. Bulgular: Cinsiyet, sigara kullanımı, yaş, kolesterol, sistolik kan basıncı ve HDL; SCORE-2 değerini belirlemekte kullanılan değişkenler olduğu için, bu değişkenler ile SCORE-2 ölçümleri arasında hep istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Bu ilişki cinsiyet ve HDL için negatif yönlü iken, diğerleri için pozitif yönlüdür. Yaş ile SCORE-2 ölçümü arasında güçlü bir ilişki gözlemlenirken, SCORE-2'u oluşturan diğer değişkenler ile zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Bu sebeple bu çalışmada SCORE-2 değerini belirlemekte kullanılan değişkenler arasında en büyük öneme sahip değişkenin yaş olduğu söylenebilir. Tüm hastalar için risk faktörler incelendiğinde albüminürinin SCORE-2 ile korelasyonuna baktığımızda r=0.0211 görülmüş olup bu değerler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Mikroalbuminüri pozitif olan hastalarda kardiyovasküler hastalık risk oranı mikroalbuminüri negatif olan hastalara oranla ortalama %8 artmaktadır ve tüm hastalar için değerlendirildiğinde SCORE-2 üzerine etki eden risk faktörleri istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yaş, ALT ve ürik asit için bulunmuştur. Yaştaki ve ürik asit değerindeki 1 birimlik artış kardiyovasküler hastalık risk oranını ortalama %6 arttırırken, ALT değerindeki 1 birimlik artış kardiyovasküler hastalık risk oranını ortalama %1 arttırdığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Bulgularımız SCORE-2 değerinin mikroalbuminürik olan ve mikroalbuminürik olmayan grupta benzer şekildeydi. Bunun nedeni olarak çalışmanın yaş ,korelasyon ve regresyon analizinde pozitif yönde yüksek riskli görülmüş olup mikroalbuminürik olmayan hastanın yaş ortalaması daha yüksek olduğu için SCORE-2 değerinde anlamlılık gözlenmediği düşünülmüştür. Başka sebepler olarak çalışmamızdaki hastaların hipertaniyon tanısı aldıkları yılı hesaba katsaydık veya retrospektif yerine prospektif çalışma yapıp hastaların takiplerle HT, kolesterol gibi kronik rahatsızlıklarını kontrol altında olup olmadığını gözlemleyebilseydik iki grup arasında ki fark açılıp SCORE-2 pozitif yönde anlamlı çıkabilirdi.
Özet (Çeviri)
Objective: High blood pressure (BP) has been shown to be significantly associated with end-organ damage and fatal and non-fatal cardiovascular disease (CVD). Systemic CV risk assessment is recommended in individuals at increased risk of cardiovascular (CV) events. The SCORE-2 risk system assesses the 10-year risk of a first fatal atherosclerotic event. The aim of our study was to investigate whether albuminuria is associated with the SCORE-2 risk system in hypertension (HT) patients. Materials and Methods: In our study, we planned to examine the effect of albuminuria on 10-year survival in terms of cardiovascular risk in the SCORE-2 scale, which is calculated by taking into account gender, hdl, total cholesterol, systolic blood pressure, creatinine, gfr and smoking status in people aged 40-70 years with hypertension without diabetes, compared to patients without albuminuria. For this study, a sample of 200 (100-100) patients diagnosed with hypertension without diabetes mellitus in the Internal Medicine Clinic of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital between June 2022 and December 2023 (1.5 years) was formed. Results: Since gender, smoking, age, cholesterol, systolic blood pressure and HDL were the variables used to determine the SCORE-2 value, statistically significant associations were always found between these variables and SCORE-2 measurements. While this relationship was negative for gender and HDL, it was positive for the others. While a strong relationship was observed between age and SCORE-2 measurement, a weak relationship was found with the other variables that make up SCORE-2. Therefore, it can be said that age is the most important variable among the variables used to determine the SCORE-2 value in this study. When the risk factors were analyzed for all patients, when we looked at the correlation of albuminuria with SCORE-2, r=0.0211 was observed and these values were not statistically significant. The risk of cardiovascular disease in patients with positive albuminuria increased by 8% on average compared to patients with negative albuminuria and when evaluated for all patients, the risk factors affecting SCORE-2 were found to be statistically significant for age, ALT and uric acid. A 1-unit increase in age and uric acid increased the risk of cardiovascular disease by 6% on average, while a 1-unit increase in ALT increased the risk of cardiovascular disease by 1% on average. Conclusion: Our findings showed that the SCORE-2 value was similar in albuminuric and non-albuminuric groups. The reason for this is that age was found to be positively high risk in the correlation and regression analysis of the study, but since the average age of the non-albuminuric patient was higher, it was thought that no significance was observed in the SCORE-2 value. As other reasons, if we had taken into account the year in which the patients in our study were diagnosed with hypertanion, or if we had conducted a prospective study instead of a retrospective study, and if we had followed the patients with follow-ups such as HT, cholesterol