65 yaş üstü non-diyabetik kadınlarda dinapeni ile insülin direnci arasındaki ilişki
The relationship between dynapeni and insulin resistance in non-diabetic women over 65 years of age
- Tez No: 906627
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT, DOÇ. DR. RIDVAN SİVRİTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş-Amaç: Diyabetes mellitus tanısı olmayan kadınlarda dinapeni ve insülin direnci sık karşılaşılan bir durumdur. Malnütrisyonun bir sonucu olan Dinapeni yaşlanmaya bağlı kas kütlesinde ve fonksiyonunda azalma olarak tanımlanmaktadır. Dinapenik hastalarda immün sistem baskılanması, yara iyileşmesinde gecikme, morbidite ve mortalite riskini artış gözlenmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda hipergliseminin dinapeni ile ilişkili olabileceği göstermiştir. Bu etkinin henüz aşikar diyabet gelişmeden meydana gelip gelmediği bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızda 65 yaş Üstü non-diyabetik kadınlarda dinapeni ile insülin direnci arasındaki ilişkiyi irdelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız bir kesitsel çalışmadır. Eylül 2023 ve Aralık 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğinde izlenen diyabetes mellitus tanısı olmayan 65 yaş üstü 168 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar non-dinapenik ve dinapenik olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm hastalardan ayrıntılı anamnez alındı, fizik muayeneleri yapıldı. Tüm hastaların hemogram, açlık plazma glukozu, açlık insülin, homa-ır, alt, albumin, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz(AST) , c-reaktif protein(CRP), demir, demir bağlama kapasitesi, fosfor, kalsiyum, kan üre azotu, magnezyum potasyum, sodyum, hemoglobin (HGB), nötrofil, lenfosit, vitamin b12, glikozile hemoglobin a1c(HBA1C), total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein(HDL), kolesterol, trigliserid (TG), kreatinin, D vitamini düzeyi düzeylerine bakıldı. Hastaların vücut kütle indeksi (VKİ; kg / m2) ,üst kol ve baldır çevresi ölçümleri yapıldı. Hastaların kilo, kas kitlesi (%), vücut yağ oranı (%), metabolizma/vücut yağı ve yağsız vücut kitlesi hacimleri biyoempedans analiz (BIA) yöntemi ile ölçüldü. Hastaların SMI indeksleri hesaplandı. Hastaların fiziksel performansları kalk yürü testi ile değerlendirildi. Hastaların sağ-sol el kas gücü kuvvetleri hidrolik dinamometre ile ölçüldü. Tüm bu parametreler bu 2 grupta karşılaştırılarak non-diyabetik kadınlarda insülin direnci ile dinapeni arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dynapenia and insulin resistance are commonly encountered conditions in women without a diagnosis of diabetes mellitus. Dynapenia, defined as a decrease in muscle mass and function associated with aging due to malnutrition, is linked to immune suppression, delayed wound healing, increased morbidity, and mortality risk in dynapenic patients. Recent studies have suggested an association between hyperglycemia and dynapenia; however, whether this effect occurs before the onset of overt diabetes remains unclear. Therefore, our study aimed to examine the relationship between dynapenia and insulin resistance in non-diabetic women aged 65 years and older. Materials and Methods: This study is a cross-sectional study. Between September 2023 and December 2023, 168 women aged 65 years and older without a diagnosis of diabetes mellitus, who were followed up at the Internal Medicine Clinic of Sağlık Bilimleri University Ümraniye Training and Research Hospital, were included in the study. The patients were divided into two groups: non-dynapenic and dynapenic. Detailed medical history was obtained from all patients, and physical examinations were performed. All patients underwent hemogram, fasting plasma glucose, fasting insulin, HOMA-IR, ALT, albumin, AST, CRP, iron, iron binding capacity, phosphorus, calcium, blood urea nitrogen, magnesium, potassium, sodium, hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, transferrin, vitamin B12, glycated hemoglobin A1c, total cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol, triglyceride, creatinine, and vitamin D level measurements. Patients' body mass index (BMI; kg/m²), upper arm, and calf circumference measurements were taken. Weight, muscle mass (%), body fat percentage (%), metabolic/body fat, and lean body mass volumes were measured using bioelectrical impedance analysis (BIA). Skeletal muscle mass index (SMI) (kg) was calculated. Patients' physical performance was evaluated using the timed up and go test. Hand grip strength of the right and left hands was measured using hand dynamometer. All these parameters were compared between the two groups to evaluate the relationship between insulin resistance and dynapenia in non-diabetic women.