Non-arteritik anterior iskemik optik nöropatilihastalarda sağlıklı göz ve hasta gözün optikkoherens tomografi anjiografi sonuçlarınınkarşılaştırılması
Comparison of optic coherence tomography angiography results of healthy and affected eye in patients with non-arteritic anterior ischemic optic neuropathy
- Tez No: 906639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç Klinimize başvuran non-arteritik anterior iskemik optik nöropati (NAION) tanısı almış hastaların hastalıklı gözlerinin peripapiller damar yoğunluğu (PDY) hasta olmayan gözleri ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem NAION tanısı almış kliniğimize başvuran 36 hastanın PDY 4,5 mm optik koherens tomografi anjiografi (OKTA), peripapiller retina sinir lifi kalınlığı (RSLT) optik koherens tomografi (OKT) ile ölçüldü. Biyoistatistik yöntemi olarak normal dağılım gösteren verilerde bağımsız t testi normal dağılım göstermeyen verilerde Wilcoxon testi kullanıldı. Bulgular Kliniğimize başvuran 36 hastanın hastalıklı ve sağlıklı toplam 72 gözü, kontrol grubu olarak ise 26 sağlıklı göz incelendi. Hasta gruptaki etkilenmiş gözlerin peripapiller RSLT kalınlığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştı. OKTA ile yapılan ölçümlerde peripapiller alanda yüzeyel katmandaki damar yoğunluğu hasta gözlerde kontrol grubuna göre azalmıştı ancak hastaların etkilenmemiş gözleri ile kontrol grubu arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç Non arteritik iskemik optik nöropati hastalığına bağlı damar yoğunluğunun azalması hastalık etyopatogenezinde perfüzyon azalmasının önemli rol oynadığını göstermektedir. Kanlanması azalan ve apopitoza giden retinal gangliyon hücreleri nedeniyle RSLT kalınlığında ve gangliyon hücre kompleksinde azalma görüldüğünü düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to compare the peripapillary perivascular vessel density (pVD) of the diseased eyes of patients diagnosed with non-arteritic anterior ischemic optic neuropathy (NA-AION) to their unaffected eyes and to a control group. Materials and Methods The peripapillary VD of 36 patients diagnosed with NA-AION who visited our clinic was measured using 4.5 mm optical coherence tomography angiography (OCTA), and the peripapillary retinal nerve fiber layer thickness (RNFL) was measured with optical coherence tomography (OCT). As the statistical method, the independent ttest was used for normally distributed data, and the Mann Whitney U test was used for non-normally distributed data. Results A total of 72 eyes, including both affected and unaffected eyes of 36 patients, and 26 healthy eyes as a control group were examined. The peripapillary RNFL thickness of the affected eyes in the patient group was significantly reduced. In the measurements taken with OCTA, vessel density in the superficial layer of the peripapillary area was decreased in the affected eyes compared to the control group; however, no significant difference was found between the unaffected eyes of the patients and the control group. Conclusion The reduction in vessel density due to non-arteritic ischemic optic neuropathy indicates that decreased perfusion plays an important role in the etiopathogenesis of the disease. We believe that the decrease in RNFL thickness and the ganglion cell complex is due to reduced blood supply and apoptosis of retinal ganglion cell