18 yaş ve üzeri tip-2 diyabet tanısı olan bireylerde ayak bakımı değerlendirmesi
Foot care evaluation for individuals 18 years of age and older with type-2 diabetes
  1. Tez No: 906643
  2. Yazar: DENİZ ELMAS KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Araştırmada Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanısı olan, 18 yaş ve üzerindeki bireylerde ayak bakımına ilişkin davranışların ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bir aylık zaman diliminde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne herhangi bir sebeple başvuran 18 yaş ve üzeri, Tip 2 DM tanısı bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden bireylerin dâhil edilmesi planlandı. Çalışma gözlemsel, ölçekli tutum araştırmasıdır. Formun ilk kısmı 10 soruluk sosyodemografik sorulardan oluşmaktadır. İkinci kısım ise ayak bakımına ilişkin Ayak Bakım Davranış Ölçeği sorularını içeren 15 sorudan oluşmaktadır. Ölçek beşli Likert tipinde olup 2011 yılında Emine Kır Biçer tarafından Türkçeleştirilmiş ve Cronbach Alfa katsayısı 0,83 olarak hesaplanmıştır. Hastalara yüz yüze sorulan sorulara ilişkin cevaplar çevrimiçi olarak derlenerek dijitalleştirilmiş ve ilgili yazılımlar yardımıyla analiz edilmiştir. Yüz yüze uygulanacak olan anket öncesi sözel onam alınmıştır. Bulgular: Katılımcılardan kadınların oranı yüzde 53, erkeklerin oranı yüzde 47 düzeyindedir. Çalışmaya katılanların yüzde 53'ü lise altı, %18'i lisans düzeyinde eğitim görmüştür. Çalışmaya katılanların ortalama yaşları 57,1±10,6'dir. En çok görülen yaş grubu %75,7 (n=109) ile 18-64 yaş grubudur. Katılımcıların yüzde 47'si aylık gelirini kötü, yüzde 39'u orta ve yüzde 15'i ise iyi olarak değerlendirmiştir. Katılımcılar içinde evli olanların yüzdesi 71'dir. Çalışmaya katılanların bireylerin ortalama olarak 12,5±8,84 yıldır diyabetli olduğu görülmektedir. Katılımcıların yüzde 54'ü (n=78) 0 - 10 yıldır diyabet hastasıdır. Sadece 1 ilaç kullanan hastalar (n=70) ve oral antidiyabetik (OAD) kullananlar çoğunluktadır. En sık görülen komplikasyon %63 ile hiperglisemi, en az görülen %0,7 ile diyabetik ayaktır. Önermeler içinde en yüksek ortalama puanı“temiz, pamuklu ve yumuşak çorap giyme”alırken en düşük ortalama puanı“ayaklarım için nemlendirici krem sürmem”önermesi almıştır. 15 önermenin total puanı 44,8 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin total puanı ile katılımcıların yaşı ve diyabet süreleri karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı, negatif yönlü ve zayıf bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify foot care behaviors in individuals aged 18 and over who have been diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Materials and Methods: It was planned to include individuals aged 18 and over who were diagnosed with Type 2 DM and who agreed to participate in the study, among those who visited the Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Family Medicine Clinic for any reason within a one-month period. The study is an observational, scale-based attitude survey. The first part of the form consists of 10 sociodemographic questions. The second part includes 15 questions from the Foot Care Behavior Scale related to foot care. The scale is a five-point Likert type and was translated into Turkish by Emine Kır Biçer in 2011, with a Cronbach's alpha coefficient calculated as 0.83. Responses to the questions asked in face-to-face interviews with patients were compiled online, digitized, and analyzed using appropriate software. Verbal consent was obtained before administering the face-to-face survey. Results: The proportion of women among the participants is 53%, while the proportion of men is 47%. Of the participants, 53% have education below high school, and 18% have a bachelor's degree. The average age of the participants is 57.1 ± 10.6 years. The most common age group is 18-64 years, comprising 75.7% (n=109). 47% of the participants rated their monthly income as poor, 39% as average, and 15% as good. The percentage of married participants is 71%. The average duration of diabetes among participants is 12.5 ± 8.84 years. 54% of the participants (n=78) have been diabetic for 0-10 years. Patients using only one medication (n=70) and those using oral antidiabetic agents (OAD) are in the majority. The most common complication is hyperglycemia, at 63%, while the least common is diabetic foot, at 0.7%. Among the propositions,“wearing clean, cotton, and soft socks”received the highest average score, while the proposition“applying moisturizer to my feet”received the lowest average score. The total score for the 15 propositions was calculated as 44.8. When comparing the total score of the scale with the age and duration of diabetes of the participants, a significant, negatively directed, and weak correlation was found.