Duyu bütünleme terapisinin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda besin seçiciliği ve uyku üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of sensory integration therapy on food selectivity and sleep in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 906664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR ÖZTÜRK, PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Manici, G. (2024). Duyu Bütünleme Terapisinin Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda Besin Seçiciliği ve Uyku Üzerine Etkisinin İncelenmesi. Yükseklisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu çalışma, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış çocuklarda duyu bütünleme müdahalesinin , besin seçiciliği ve uyku problemleri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Ergoterapia Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Merkezinde 4-7 yaş arası OSB tanısına sahip çocuklar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, 30 OSB tanılı çocuk ve 30 tipik gelişime sahip toplamda 60 çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar müdahale öncesi ve sonrasında iki kez değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen çocuklara 12 hafta boyunca hafta bir kez 40 dakikalık seanslar ile duyu bütünleme terapisi uygulandı. Veri toplama araçları olarak Dunn Duyu Profili, Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirmesi Ölçeği, Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Ölçeği, Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu ölçekler, çocukların duyusal işlem becerilerini, beslenme davranışlarını ve uyku alışkanlıklarını değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manici, G. (2024). Analysis of Effects Sensory Integration Therapy on Food Selectivity and Sleep in Children with Autism Spectrum Disorder. Master's Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. This study aims to examine the effect of sensory integration intervention on food selectivity and sleep problems in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The study was conducted with children diagnosed with ASD between the ages of 4-7 at Ergoterapia Developmental Support and Counseling Center. A total of 60 children, 30 with ASD and 30 with typical development, were included in the study, meeting the inclusion criteria. Children were assessed twice, before and after the intervention. Sensory integration therapy was applied to the children included in the study in 40-minute sessions once a week for 12 weeks. Dunn Sensory Profile, Behavioral Pediatric Nutrition Assessment Scale, Children's Sleep Habits Scale, and Sociodemographic Information Form were used as data collection tools. These scales were used to evaluate children's sensory processing skills, feeding behaviors and sleep habits.