Elit snowboard ve kayak alp disiplini sporcularının bazı biyomotorik değerleri ile başarı durumları arasındaki ilişkinin incelemesi
An investigation of the relationship between some biomotoric values and success status of elite snowboardingand alpine skiing athletes
- Tez No: 906663
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, elit snowboard ve alp disiplini sporcularının bazı biyomotorik (kuvvet, denge, güç) değerleri ile başarı durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışmaya alp disiplini ve snowboard branşlarında yaş ortalamaları 18,60±0,96- 19,80±2,04 yıl, boy ortalamaları 171±5,79-173,6±3,30 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 68,4±12,85-69,6±9,37 kg ortalamalarına sahip olan 20 erkek sporcu katılmıştır. Statik ve dinamik denge testleri Sportkat 4000 cihazında gerçekleştirilmiştir. Anaerobik güç ölçümü Wingate testi kullanılarak yapılmış, kuvvet ölçümleri için IsoMed 2000 izokinetik kuvvet cihazı kullanılmıştır. Bu biyomotorik değerler ile sportif başarı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Kolerasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Alp disiplini branşı sporcularının wingate anaerobik güç testi ile başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Snowboard branşındaki sporcularının wingate anaerobik güç testi ile başarı arasında istatistiksel olarak güçlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between some biomotoric (strength, balance, power) values and success status of elite snowboard and alpine ski athletes. Method: Twenty male athletes with an average age of 18,60±0,96-19,80±2,04 years, an average height of 171±5,79-173,6±3,30 cm, and an average body weight of 68,4±12,85-69,6±9,37 kg participated in the study in alpine disciplines and snowboarding. Static and dynamic balance tests were performed on the Sportkat 4000 device. Anaerobic power measurement was performed using the Wingate test, and an IsoMed 2000 isokinetic strength device was used for strength measurements. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between these biomotoric values and athletic success. The statistical significance level was accepted as p0,05). No statistically significant relationship was found between wingate anaerobic power test and success of alpine skiing athletes (p>0,05). A statistically strong and significant relationship was found between wingate anaerobic power test and success of snowboarding athletes (p0,05).