Ratlarda maksiller ekspansiyonun epilepsi patofizyolojisine etkisi
The effect of maxillary expansion on the pathophysiology of epilepsy in rats
- Tez No: 906665
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Fizyopatoloji, Nöroloji, Dentistry, Physiopathology, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda maksiller ekspansiyon (ME) ile nazal kavite hacimleri artırılarak oksijenasyon sağlanan ratlarda penisilinle oluşturulan akut epilepsi modelinde; elektrokortikografi (ECoG) kayıtları ve serum örneklerinden elde edilen TAS (Total Antioksidan Seviye), TOS (Total Oksidan Seviye), OSİ (Oksidan Seviye İndeksi), İMA (İskemi Modifiye Albümin) düzeylerini karşılaştırarak ME'nin epilepsi patofizyolojisine etkisini araştırmayı amaçladık. 20-21°C'de, nisbi nemi %55-60 oranında olan, 12 saat karanlık-12 saat aydınlık ortamda adlibitum besleme yapılan 36 adet her biri 200-250 gr ağırlığında 8-10 haftalık Wistar Albino cinsi erkek sıçandan, her grup 9 hayvan olacak şekilde 4 grup (Kontrol, Epilepsi, ME, ME+Epilepsi) oluşturduk. Deneyin ilk günü iki gruba ksilazin/ketamin genel anestezisi altında ME apareyi uyguladık. 17. günü tüm grupların üretan anestezisi altında bazal kayıtlarının alınmasının ardından Epilepsi ile ME+Epilepsi grubuna intrakortikal penisilin, diğer iki gruba serum fizyolojik (SF) enjeksiyonu yaparak 180 dakika ECoG kayıtları aldık, intrakardiyak punksiyon yöntemiyle sakrafiye ettik. Elde edilen serumlardan TAS, TOS, İMA değerlerine baktık. ECoG kayıtlarının analizi için“LabChart8, ADInstrumentsPtyLtd, CastleHill, NSW, Avustralya”yazılım programı, İstatistiksel analizler için“IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) versiyon 16”paket programı kullandık. ME+Epilepsi grubunda ortalama latans değeri Epilepsi grubundan daha yüksek bulunurken ilk 50 dakika ve son 40 dakika diken dalga sayılarının, ayrıca ilk 120 dakika diken dalga genliklerinin düştüğünü gördük. TAS, TOS, İMA değerlerinde gruplar arası istatistiksel anlamlı fark olmamakla beraber OSİ değerini Epilepsi grubunda Kontrol ve ME gruplarına kıyasla daha düşük bulduk. Sonuç olarak ME'nin penisilinle indüklenen akut epilepsi modelinde, epileptik nöbet eşiğini yükselttiğini, nöbet sıklığını ve nöbet şiddetini azalttığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
In our study in the penicillin-induced acute epilepsy model in rats in which oxygenation was achieved by increasing nasal cavity volumes with maxillary expansion (ME); TAS (Total Antioxidant) obtained from electrocorticography (ECoG) records and serum samples Level), TOS (Total Oxidant Level), OSI (Oxidant Level) we aimed to investigate the effect of ME on the pathophysiology of epilepsy by comparing IMA (Ischemia Modified Albumin) levels. At conditions of 12 hours of darkness-12 hours of brightness, 20-21°C, 55-60% of relative humidity, 36 adlibitum feeded Wistar Albino male breeds, each weighing 200-250 g, 8-10 weeks old, were collected. Each group consisting of 9 animals were formed in 4 groups (Control, Epilepsy, ME, ME+Epilepsy). On the first day of experiment we implemented ME appliance under xylazine/ketamine general anesthesia to two groups. On the 17th day, after taking basal records under urethane anesthesia for all the groups, we injected intracortical penicillin to Epilepsy with ME+Epilepsy group and physiological saline (SF) to the other two groups. We took ECoG records for 180 minutes, and sacrafied by puncture method. We checked TAS, TOS, IMA values from serums. For analysing ECoG records we used“LabChart8, ADInstrumentsPtyLtd, CastleHill, NSW, Australia”software program and for Statistical analyzes we used“IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 16”package program. While the avearage latency value in the ME+Epilepsy group was observed higher than the Epilepsy group, the spake wave numbers in the first 50 inutes and in the last 40 minutes and spike wave amplitudes in the first 120 minutes were observed to decrease. Whereas there are no significant statistical difference between the groups at TAS, TOS, IMA values, the OSI value in the Epilepsy group was observed lower, compared to the Control and ME groups. As a conclusion, we detected that ME increased the epileptic seizure threshold but reduced the seizure frequency and seizure severity under the penicilin induced acute epilepsy model.