Batak, Çakmak (Günyüzü-Eskişehir) ve Kabak, Yeşilyaka (Polatlı-Ankara) köyleri arasında kalan alanın florası
The flora of the area between Batak, Çakmak (Günyüzü-Eskişehir) and Kabak, Yeşilyaka (Polatlı-Ankara)
- Tez No: 906682
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma alanı Ankara ve Eskişehir illerinin, Polatlı ve Günyüzü ilçelerinde yer alan, Batak, Çakmak, Kabak ve Yeşilyaka köyleri arasında kalan alanı kapsamakta olup, Davis'in Grid Haritalama Sistemine göre 3B ve 4B kareleri içinde yer almaktadır. 2022 yılından 2024 yılına kadar süren arazi çalışmaları sonucu, çalışma alanından çiçekli ve meyveli olmak üzere toplam 544 adet bitki örneği toplanmış, toplanan örneklere yapılan teşhisler sonucu 225 tür ve türaltı takson teşhis edilmiştir. Teşhis edilen taksonların içinde 47 tane takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı %20,8'dir. Teşhis edilen taksonların fitocoğrafik bölge dağılımları şu şekildedir: 2 (%0,9) Avrupa-Sibirya Elementi, 6 (%2,7) Akdeniz Elementi, 83 (%36,9) İran-Turan Elementi ve 134 (%59,5) geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi belirsiz olan taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The study area encompasses the region between the villages of Batak, Çakmak, Kabak, and Yeşilyaka, located in the Polatlı and Günyüzü districts of Ankara and Eskişehir provinces, respectively. According to Davis' Grid Mapping System, the area falls within squares 3B and 4B. Between 2022 and 2024, extensive field surveys were conducted, resulting in the collection of 544 flowering and fruiting plant specimens. Taxonomic identification of these specimens yielded 225 species and subspecies, including 47 taxa endemic to Turkey. The endemism rate was calculated to be 20.8%. The phytogeographic distribution of the identified taxa is as follows: 2 (0.9%) European-Siberian elements, 6 (2.7%) Mediterranean elements, 83 (36.9%) Irano-Turan elements, and 134 (59.5%) taxa with wide distributions or uncertain phytogeographic regions.