İş biçimlendirmenin çalışan iyi oluşu üzerindeki etkisi
The effect of job crafting on employee well-being
  1. Tez No: 906684
  2. Yazar: FURKAN MERT KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İş biçimlendirmenin (job crafting) gelişimi ele alındığında bu kavrama yönelik benzer yaklaşımların var olduğu görülse de iş biçimlendirme kavramının ilk kez Wrzesniewski ve Dutton'un 2001'de yaptığı çalışmayla literatüre kazandırıldığı bilinmektedir. Buradan hareketle, mevcut çalışmanın ilk bölümünde giriş bölümü yer alıp ikinci bölümünde iş biçimlendirme ve iyi oluş ile ilgili kavramsal çerçeve ele alınacak ve literatürde henüz yeni olarak kabul edilen iş biçimlendirme kavramının gelişimine ve farklı perspektifleri yansıtan çeşitli tanımlarına yer verilecektir. Ardından, temel iş biçimlendirme boyutları olarak kabul edilen rol temelli ve kaynak temelli iş biçimlendirme yaklaşımlarına yönelik açıklamalar sunulacak ve iş biçimlendirme motivasyonları gözden geçirilerek iş biçimlendirmenin öncüllerine ve ardıllarına, spesifik olarak ise iş biçimlendirme ve çalışan iyi oluşu arasındaki ilişkiye yer verilecektir. Üçüncü bölümde araştırma yöntemine ilişkin bilgiler ve dördüncü bölümde ise iş biçimlendirme ve çalışan iyi oluşu arasındaki ilişkiye yönelik bulgular yer almaktadır. Çalışma son bölümde yer alan sonuç kısmı ile tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Although there are similar approaches to the concept of job crafting when considering its development, it is known that the concept of job crafting was first introduced into the literature by Wrzesniewski and Dutton in their 2001 study. Based on this, the first chapter of the present study will include an introduction, and the second chapter will address the conceptual framework related to job crafting and well-being, as well as the development of the job crafting concept, which is still considered relatively new in the literature, along with various definitions reflecting different perspectives. Subsequently, explanations regarding role-based and resource-based job crafting approaches, which are considered the fundamental dimensions of job crafting, will be presented, and the motivations for job crafting will be reviewed, focusing specifically on the antecedents and consequences of job crafting, particularly the relationship between job crafting and employee well-being. The third chapter will provide information on the research methodology, and the fourth chapter will present the findings related to the relationship between job crafting and employee well-being. The study will conclude with the final chapter containing the results.