Keçilerde paratüberküloz hastaliğinda patolojik ve i̇mmunohistokimyasal incelemeler
Pathological and immunohistochemical investigations in paratuberculosis disease in goats
  1. Tez No: 906687
  2. Yazar: GÖKHAN KARAYAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNDER KARAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çalışmada ülkemizde ve Adana çevresinde keçilerde verim kaybına neden olan ve çoğunlukla gizli seyreden paratüberküloz hastalığı patolojik olarak araştırılmıştır. Çalışmanın materyalini Adana çevresindeki ilçe ve köylerden paratüberküloz şüphesi ile nekropsisi yapılan ve sonrasında Ziehl-Nelson boyama yöntemi ile paratüberküloz teşhisi konmuş olan 25 adet keçi bağırsak dokusu oluşturmaktadır. 8 adet sindirim sisteminin etkilenmediği hastalıklardan ölen hayvanların bağırsak dokuları da kontrol olarak kullanıldı. Toplanan bağırsak dokuları % 10'luk formaldehit solüsyonunda en az 48 saat bekletildikten sonra çeşme suyunda bir gece yıkandı. Takibinde dereceli alkollerden geçirilip ksilende şeffalandırıldıktan sonra parafine gömülerek bloklandı. Bloklanan dokulardan 5'µ lam üzerine kesitler alındı. Kesitlere hematoksilen eozin, Ziehl-Nelseen ve immunohistokimyasal olarak iNOS antikoru ile boyamalar yapıldı. Histopatolojik bulgular ve Ziehl-Nelseen boyamalar ile paratüberküloz teşhisi konduktan sonra iNOS antikor boyanma sonuçları değerlendirdi.
Özet (Çeviri)
In this study, paratuberculosis disease, which causes loss of productivity in goats in our country and around Adana and is mostly latent, was investigated pathologically. The material of the study consisted of 25 intestinal tissues of goats from the districts and villages around Adana, which were necropsied with suspicion of paratuberculosis and subsequently diagnosed with paratuberculosis using the Ziehl-Nelson staining method. Intestinal tissues of 8 animals that died from diseases that did not affect the digestive system were also used as controls. The collected intestinal tissues were kept in a 10% formaldehyde solution for at least 48 hours and then washed in tap water overnight. Afterwards, they were passed through graded alcohols, cleared in xylene, and then embedded in paraffin and blocked. Sections were cut onto 5 µ slides from the blocked tissues. Sections were stained with hematoxylin-eosin, Ziehl-Nelseen and immunohistochemically with iNOS antibody. After the diagnosis of paratuberculosis was made with histopathological findings and Ziehl-Nelseen staining, iNOS antibody staining results were evaluated.