Kadınların şiddet içeren ilişkilerden ayrılma süreci ve ayrılığı sürdürmelerine ilişkin faktörler
The process of women's leaving violent relationships and factors related to the continuance of the separation
- Tez No: 906707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez araştırmasında, şiddet gören kadınların bu ilişkilerden ayrılma kararına dair iç görü edinilmesi amaçlanmaktadır. Kadınların şiddet içeren bir ilişkiden ayrılma kararı, tek bir eylem veya karar olarak değil, bir süreç olarak ele alınmıştır. Bu tez araştırması niteliksel bir çalışmadır. Çalışmada, şiddet gördüğü ilişkisinden ayrılan ve bir sığınaktan mevcut durumda hizmet alan 6 kadın ile yüz yüze, bir sığınaktan geçmiş dönemde hizmet almış 4 kadın ile online olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, bir nitel analiz yöntemi olan 'tümdengelimsel tematik analiz' prosedürü kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz, MAXQDA isimli bilgisayar destekli nitel veri analizi programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda ortaya çıkan temalar ve alt temalar listelenmiş ve veri külliyatından ilgili alıntılara yer verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kadınların şiddet içeren ilişkilerden ayrılma süreçleri 5 tema altında toplanmıştır. Bu temalar; ilişkide yaşanan şiddet biçimleri, şiddeti fark etme, ayrılmaya karar verme, ayrılığın gerçekleşme süreci ve ayrılığı sürdürme şeklindedir. Araştırma bulguları, literatürdeki çalışmalar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to gain insights into the decision of women who are exposed to violence in their relationships to leave these relationships. Women's decision to leave a violent relationship is held as a process, not a single action or decision. This thesis research is a qualitative study. In the study, semi-structured interviews were conducted face-to-face with 6 women who had left a violent relationship and were currently receiving services from a shelter and online with 4 women who had received services from a shelter in the past. The data obtained were analyzed using the 'deductive thematic analysis' procedure, a qualitative analysis method. The analysis was conducted through a computer-assisted qualitative data analysis program called MAXQDA. The themes and sub-themes that emerged from the analysis are listed, and relevant quotations from the corpus of data are included. According to the findings, women's processes of leaving violent relationships were categorized under 5 themes. These themes are: forms of violence experienced in the relationship; recognizing violence; deciding to separate; the process of separation; and maintaining the separation. The findings of the research are discussed in accordance with the studies in the literature.