Öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ve örgütsel vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' emotional intelligence levels and organizational citizenship levels
  1. Tez No: 906708
  2. Yazar: ŞERİFE SARIGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin duygusal zekâ algı düzeyleri ile örgütsel vatandaşlığa yönelik algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve çeşitli sosyo demografik değişkenlerin bu algı düzeylerini etkileyip etkilemediğini incelemektir. Araştırma nicel araştırma türlerinden biri olan yordayıcı korelasyonel araştırma modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evreni Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında çalışan 3637 öğretmenden örneklemi ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Erzincan ilinde görev yapan 499 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verileri toplanırken“Demografik Bilgiler Formu”,“Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama süreci tamamlandıktan sonra kontrol maddelerine doğru cevap vermediği tespit edilen 35 kişi araştırmaya dâhil edilmemiştir. Veriler analiz edilirken, sırasıyla betimsel istatistik ölçüleri (frekans ve yüzdeleri), çarpıklık ve basıklık istatistikleri, ölçme araçlarından elde edilen ölçümlerin geçerliği için doğrulayıcı faktör analizi, güvenirliği için Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Grup karşılaştırmaları için bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış olup değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık algı düzeylerine ilişkin ortalama 4.20, duygusal zekâ algı düzeylerine ilişkin ortalama 3.94 olarak belirlenmiştir. Her iki algı düzeyinde de ortalamanın yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem yılı, öğrenim durumu değişkenlerine göre hem örgütsel vatandaşlık algı düzeylerinde hem de duygusal zekâ algı düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Okul türü değişkenine göre ise öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık algı düzeylerinde anlamlı farklılaşma görülmemiş fakat duygusal zekâ algı düzeylerinde anlamlı farklılaşma görülmüştür. Lise kademesi kademesinde görev yapan öğretmenlerin duygusal zekâ algı düzeyleri ilkokul ve okulöncesi düzeylerinde görev yapan öğretmenlerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık algı düzeyleri ile duygusal zekâ algı düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulguya göre öğretmenlerin duygusal zekâya yönelik algıları, örgütsel vatandaşlığa yönelik algı düzeylerindeki değişimin %15'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between teachers' perception levels of emotional intelligence and perception levels of organizational citizenship and to examine whether various socio-demographic variables affect these perception levels. The research was conducted with a predictive correlational research model, which is one of the quantitative research types. The population of the study consists of 3637 teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education and the sample consists of 499 teachers working in Erzincan province selected by convenient sampling method.“Demographic Information Form”,“Rotterdam Emotional Intelligence Scale”and“Organizational Citizenship Behavior Scale”were used to collect the data. While analyzing the data, descriptive statistics measures (frequency and percentages), skewness and kurtosis statistics, confirmatory factor analysis for the validity of the measurements obtained from the measurement tools, and Cronbach's alpha coefficient for reliability were used respectively. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for group comparisons, and correlation analysis and simple linear regression analysis were used to determine the relationship between variables. According to the findings obtained from the study, the mean of teachers' organizational citizenship perception level was 4.20 and the mean of emotional intelligence perception level was 3.94. It was seen that the average was high level in both variables. There was no significant difference in both organizational citizenship perception levels and emotional intelligence perception levels according to gender, age, marital status, years of seniority, and education level variables. According to the school type variable, there was no significant difference in teachers' organizational citizenship perception levels, but there was a significant difference in their emotional intelligence perception levels. It was seen that the emotional intelligence perception levels of teachers working at high school were higher than those working at primary school and preschool. A low level positive and significant correlation was found between teachers' organizational citizenship perception levels and emotional intelligence perception levels. According to the findings, teachers' perceptions of emotional intelligence predicts 15% of the variance in their perceptions of organizational citizenship.