Travmaya maruz kalan bireylerin umut düzeyi ile uyku sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between hope level and sleep health of individuals exposed to trauma
- Tez No: 906713
- Danışmanlar: DR. İHSAN ÇAĞATAY ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. İlk olarak, travmaya maruz kalan bireylerin uyku sağlıklarında cinsiyete, yaşa, doğal afetten etkilenme düzeyine ve yakınını kaybetmekten etkilenme düzeyine göre anlamlı farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın ikinci amacı ise travmaya maruz kalan bireylerin uyku sağlıklarının umut düzeyleri tarafından ne düzeyde yordandığını araştırmaktır. Araştırmada veriler Microsoft Forms kullanılarak dijital ortamda 299 kişiden toplanmıştır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Sürekli Umut Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak elde edilmiştir. Veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılara kolay ulaşılabilirlik örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre erkeklerin uyku sağlıklarının kadınlara göre daha yüksek olduğu ve yaş aralığı 41-50 olan grubun uyku sağlığının yaş aralığı 18-30 arasında olan gruptan daha iyi olduğu görülmüştür. Doğal afetten etkilenen grubun ve yakın kaybından yoğun etkilenen grubun uyku sağlığının iyi olmadığı bulunmuştur. Travmaya maruz kalan bireylerin umut ve uyku sağlığı arasındaki ilişki pozitif yönlü, düşük düzeyde ve istatiksel olarak anlamlıdır. Umut değişkeni uyku kalitesindeki varyansın anlamlı bir yordayıcısıdır ve toplam varyansın %6.6'sını açıklamaktadır. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has two main objectives. First, it examines whether there are significant differences in the sleep health of individuals exposed to trauma based on gender, age, level of impact from natural disasters, and level of impact from losing a loved one. The second objective of the study is to investigate the extent to which the sleep health of individuals exposed to trauma is predicted by their levels of hope. The data for the study were collected from 299 participants in a digital environment using Microsoft Forms. Data were obtained through the Demographic Information Form, the Trait Hope Scale, and the Pittsburgh Sleep Quality Index. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software. Participants were reached through a convenience sampling method. According to the findings, it was observed that men's sleep health was higher than that of women and that the sleep health of the age group 41-50 was better than that of the 18-30 age group. It was also found that the group affected by natural disasters and the group intensely affected by the loss of a loved one had poor sleep health. The relationship between hope and sleep health in individuals exposed to trauma is positive, low in magnitude, and statistically significant. The hope variable is a significant predictor of variance in sleep quality, explaining 6.6% of the total variance. The findings were discussed within the framework of the existing literature.