Afetlerde muhtarların hazır bulunuşluklarının çalışmalarına etkisinin değerlendirilmesi, 6 Şubat 2023 depremleri (İstanbul ili örneği)
Evaluation of the effect of the preparedness of mukhtars on their work in disasters, February 6, 2023 earthquakes (Example of Istanbul province)
  1. Tez No: 906725
  2. Yazar: SULTAN ADIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 depremleri sonrasında İstanbul ili muhtarlarının afete hazır bulunuşluklarının çalışmalarına etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Afetler, toplumun güvenliğini ve refahını tehdit eden, olağan yaşamın akışını bozan, ciddi can ve mal kayıplarının yaşandığı olaylardır ve etkileri genellikle büyük ölçekli ve karmaşıktır. Bu nedenle, afetlere hazırlığın tam olması ve etkili bir müdahale sağlamak oldukça kritiktir. Muhtarlar, yerel yönetimlerin temel bir parçası olarak toplumla doğrudan iletişim kurabilen ve ihtiyaçları en iyi şekilde anlayabilen, ayrıca birebir mahalle sakinleri tarafında tanınıp seçilen kişilerdir. Afet durumunda, muhtarlar, halkın güvenliğini sağlamak, ihtiyaçları belirlemek ve acil yardım hizmetlerini koordine etmek gibi kritik görevleri yerine getirirler. Ayrıca, muhtarlar, afet öncesinde ve sonrasında toplumu bilgilendirmek, eğitimler düzenlemek ve afetlere karşı farkındalığı artırmak gibi önleyici çalışmalara da katkıda bulunurlar. Bu nedenle, muhtarların afet yönetimi sürecindeki rolü ve etkinliği, toplumun afetlere karşı direncini ve iyileşme sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Bu araştırmada, muhtarların afete hazır bulunuşluklarının çalışmalarına katkılarını ve etkinliklerini değerlendirmiştir. Çalışmanın evreni İstanbul ili genelindeki toplam 963 muhtar oluşturmaktadır. Örneklem seçimi için minimum 275 muhtar belirlenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, muhtarların afete hazır bulunuşluk çalışmalarına olan etkisidir. Bağımsız değişkenler ise muhtarların sosyodemografik bilgileri ve çalışmalarındaki faaliyetleri gibi katılım düzeyini içermektedir. Veri toplama aracı olarak anket formu ve ölçek kullanılmıştır. Anket formu, muhtarların afetlere yönelik hazırlık çalışmaları, eğitim durumu, afet bilinci ve katılım düzeyi gibi konuları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Ölçek ise muhtarların afete hazır bulunuşluk düzeyini değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi için SPSS yazılımı kullanılmış, bu analizler, muhtarların afete hazır bulunuşluk çalışmalarına olan etkilerini ve ilişkilerini ortaya koymak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the impact of disaster preparedness of Istanbul mukhtars on their work after the February 6, 2023 earthquakes. Disasters are events that threaten the security and welfare of society, disrupt the flow of normal life, cause serious loss of life and property, and their effects are generally large-scale and complex. Therefore, complete disaster preparedness and effective response are critical. Mukhtars, as a fundamental part of local governments, are people who can communicate directly with the society and understand the needs in the best way, and are also known and elected by the residents of the neighborhood. In case of disaster, mukhtars perform critical duties such as ensuring public safety, identifying needs and coordinating emergency aid services. In addition, mukhtars also contribute to preventive activities such as informing the society before and after disasters, organizing trainings and raising awareness about disasters. Therefore, the role and effectiveness of mukhtars in the disaster management process is an important factor affecting the society's resistance to disasters and the recovery process. In this research, the contributions and effectiveness of , mukhtars' disaster preparedness work were evaluated. The population of the study consists of a total of 963 mukhtars in Istanbul province. A minimum of 275 mukhtars were determined for sample selection. The dependent variable of the research is the effect of mukhtars on disaster preparedness activities. Independent variables include the participation level of muhtars, such as their sociodemographic information and their activities in their work. A survey form and scale were used as data collection tools. The survey form was designed to cover topics such as mukhtars' preparation efforts for disasters, educational status, disaster awareness and participation level. The scale was used to evaluate the disaster preparedness level of mukhtars. SPSS software was used for statistical analysis of the collected data, and these analyzes were used to reveal the effects and relationships of mukhtars on disaster preparedness studies.