Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin deprem bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve afet gönüllülük çalışmalarına etkisi: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi örneği
Evaluation of earthquake knowledge levels of health sciences students and its effect on disaster volunteering works: Tekirdağ Namık Kemal University example
- Tez No: 906726
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin deprem bilgi düzeyleri ve bu bilgi düzeyinin afet gönüllülük çalışmalarına katkılarını değerlendirmek amaçlanmaktadır. Afetler, toplumsal yaşamı olumsuz etkileyen ve acil müdahale gerektiren olaylardır. Depremler, en yıkıcı doğa kaynaklı afetlerden biri olarak büyük can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bu tür olaylarda, hızlı ve etkili bir müdahale hayati öneme sahiptir ve bu noktada afet gönüllüleri devreye girer. Afet gönüllüleri, afet anında ve sonrasında profesyonel ekiplerle iş birliği yaparak, hayat kurtarma ve yaralıları tedavi etme gibi kritik görevlerde bulunurlar. Gönüllülerin etkinliğini artıran temel unsur, afet öncesinde aldıkları eğitim ve bilgi düzeyidir. Deprem gibi sıkça karşılaşılan doğa kaynaklı afetlere yönelik bilgi sahibi olmak, gönüllülerin etkinliğini ve müdahale kapasitesini artırır. Bu çalışmada, öğrencilerin deprem bilgi düzeyleri ve bu deprem bilgi düzeyinin gönüllülük çalışmalarına olan etkilerini değerlendirmek amacıyla anket formları ve ölçek kullanılacaktır. Çalışmanın evrenini, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde bulunan toplam 1200 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem seçimi için minimum 275 öğrenci belirlenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, öğrencilerin deprem bilgi düzeyleridir. Bağımsız değişkenler ise öğrencilerin sosyodemografik bilgileri ve afet gönüllülük çalışmalarındaki katılım düzeyleridir. Veri toplama aracı olarak anket katılımcı formu, afet gönüllülük çalışmaları formu ve deprem bilgi düzeyi ölçeği kullanılacaktır. Bu ölçek, öğrencilerin deprem bilgi düzeyini değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Toplanan veriler, istatistiksel analiz için SPSS yazılımı kullanılarak incelenecektir. Bu veriler, öğrencilerin deprem bilgi düzeylerinin gönüllülük çalışmalarına olan etkilerini ve ilişkilerini ortaya koymak için kullanılacaktır. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin deprem konusundaki bilgi düzeylerini ve afet gönüllülüğü ile olan ilişkisini inceleyerek, olası eksikliklerin tespit edilmesine ve bu konuda yapılacak eğitimlerin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the earthquake knowledge level of Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Health Sciences students and the contribution of this knowledge level to disaster volunteering activities. Disasters are events that negatively affect social life and require urgent intervention. Earthquakes are one of the most devastating natural disasters, causing great loss of life and property. In such events, a rapid and effective response is vital, and this is where disaster volunteers come into play. Disaster volunteers cooperate with professional teams during and after disasters and perform critical tasks such as saving lives and treating the injured. The main factor that increases the effectiveness of volunteers is the level of education and knowledge they receive before the disaster. Having knowledge about frequently encountered natural disasters such as earthquakes increases the effectiveness and response capacity of volunteers. In this study, survey forms and scales will be used to evaluate students' earthquake knowledge levels and the effects of this earthquake knowledge level on their volunteering activities. The population of the study consists of a total of 1200 students at Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Health Sciences. A minimum of 275 students were determined for sample selection. The dependent variable of the research is the students' earthquake knowledge levels. Independent variables are students' sociodemographic information and their level of participation in disaster volunteering activities. Survey participant form, disaster volunteering form and earthquake knowledge level scale will be used as data collection tools. This scale is designed to evaluate students' earthquake knowledge level. The collected data will be analyzed using SPSS software for statistical analysis. These data will be used to reveal the effects and relationships of students' earthquake knowledge levels on their volunteering activities. The results of the research aim to contribute to the identification of possible deficiencies and the direction of training on this subject by examining the students' level of knowledge about earthquakes and their relationship with disaster volunteering.