Özgün baskı atölye çalışmalarının tasarım eleman ve ilkelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of original printng workshops according to design elements and principles
  1. Tez No: 906738
  2. Yazar: ELİF GÜZELAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
“Özgün Baskı Atölye Çalışmalarının Tasarım Eleman ve İlkelerine Göre Değerlendirilmesi”başlıklı bu araştırmada, resim-iş öğretmenliği seçmeli sanat atölye 3. sınıf öğrencilerinin, özgün baskıresim derslerinde linolyum ve gravür tekniği ile tasarladıkları çalışmalarının, tasarım eleman ve ilkelerine göre değerlendirilerek tasarım eleman ve ilkelerinin kullanım düzeylerinin ölçülmesi, tasarım sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Seçmeli Sanat Özgün Baskı Atölye 3. sınıf öğrencilerinden toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Özgün baskı seçmeli sanat atölye dersi alan 30 öğrencinin tasarlamış olduğu linol ve gravür çalışmaları siyah beyaz olmak üzere toplam 60 adet baskı çalışmasından oluşmaktadır. Öğrencilerin tasarlamış oldukları linol çalışmaları X, tasarladıkları gravür çalışmaları ise Y olarak numaralandırılmıştır. Tasarlanan çalışmaların tasarım eleman ve ilkelerine göre değerlendirilmesi için araştırmacı tarafından toplam 16 maddelik (kriter) bir“Değerlendirme Ölçeği”hazırlanmıştır. Değerlendirme ölçeğinde yer alan maddelere göre alanında uzman 3 kişi tarafından çalışmaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Uzmanlar tarafından her bir çalışma (1) çok başarısız, (2) başarısız, (3) orta, (4) başarılı, (5) çok başarılı olacak şekilde ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Değerlendirilen her bir çalışma için 3 uzmanın belirlemiş olduğu puanların ortalaması alınmış ve alınan bu ortalama o çalışmanın değerlendirme puanının oluşmasını sağlamıştır. Daha sonra değerlendirme ölçeğinde bulunan her bir maddeye göre tasarlanan tüm çalışmaların değerlendirme puanlarının genel ortalamaları da hesaplanmıştır. Alanında uzman kişilerin değerlendirmeleri sonucu elde edilen tüm veriler araştırmacı tarafından analiz edilerek tablo haline getirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın genel sonucunda; linol baskı çalışmalarında tasarım elemanlarının kullanım düzeylerinden 1 elemanın“başarısız”, 4 elemanın“orta”, 1 elemanın ise“başarılı”düzeyde, tasarım ilkelerinin kullanım düzeylerinden 5 ilkenin“orta”, 4 ilkenin ise“başarılı”düzeyde kullanıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Gravür baskı çalışmalarında tasarım elemanlarının kullanım düzeylerinden 1 elemanın“başarısız”, 5 elemanın ise“başarılı”düzeyde, tasarım ilkelerinin kullanım düzeylerinden 3 ilkenin“orta”, 6 ilkenin ise“başarılı”düzeyde kullanıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda linol baskı ve gravür baskı çalışmalarında tasarım eleman ve ilkelerinin çoğunluğunun başarılı düzeyde kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Evaluation of Original Printing Workshops According to Design Elements and Principles”the aim was to evaluate the works of 3rd-grade students in the elective art workshop of arts education, who designed their works with linoleum and engraving techniques in original printmaking classes, according to design elements and principles, measure the levels of usage of design elements and principles, and identify design problems. The study group of the research consists of a total of 30 students from the 3rd grade students of Gazi University, Gazi Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Painting-Business Teaching Elective Art Original Printing Workshop in the fall semester of the 2022-2023 academic year. The linoleum and engraving works of 30 students who took the elective art workshop of original printmaking comprise a total of 60 prints, all in black and white. The linoleum works designed by the students are numbered as X, and the engraving works they designed are numbered as Y. For the evaluation of the designed works according to design elements and principles, a“Evaluation Scale”consisting of a total of 16 items (criteria) was prepared by the researcher. The evaluations of the works were conducted by three experts in the field based on the items in the evaluation scale. Each work was evaluated separately by the experts as (1) very unsuccessful, (2) unsuccessful, (3) fair, (4) successful, (5) very successful. The average of the scores determined by three experts for each evaluated work was calculated, and this average formed the evaluation score of that work. Then, the general averages of the evaluation scores of all the works designed according to each item in the evaluation scale were also calculated. All data obtained from the evaluations of experts were analyzed by the researcher, compiled into tables, and interpreted. As a general result of the study; regarding the usage levels of design elements in linoleum printing works, it was found that 1 element was“fair,”4 elements were“average,”and 1 element was“successful.”Regarding the usage levels of design principles in linoleum printing works, it was found that 5 principles were“average,”and 4 principles were“successful.”In engraving printing works, it was found that 1 element was“unsuccessful,”and 5 elements were“unsuccessful”regarding the usage levels of design elements, while 3 principles were“average,”and 6 principles were“successful”regarding the usage levels of design principles. Based on this information, it was concluded that the majority of design elements and principles were used at a successful level in both linoleum printing and engraving printing works.