İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi yerel yer numarası Nekty00482 ile kayıtlı 'Mecmua-i Eş'ar ve Makalat-ı İsmail Hakkı' (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
Istanbul University Rare Works Library Registered with local location number Nekty00482 'Mecmua-i Eş'ar and Makalat-ı İsmail Hakkı' (Examination-text-classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 906743
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Mecmualar, yüzyıllar boyunca eserler veren ve günümüzde de etkisini devam ettiren klasik Türk edebiyatının önemli bilgi kaynaklarındandır. Divanlarda bulunmayan birçok şaire, şiire ve bilgiye mecmualar sayesinde ulaşmak mümkündür. Mecmualar bünyesinde çeşitli ilaç tarifleri, reml, tefsir, deyim ve atasözü gibi fevaid bilgileri de barındırmaktadır. Mecmualar, asırlar boyunca İslam medeniyetinin etkisi altında gelişmiş, zamanla harikulade örnekler veren ve Türk milletinin edebi zevkini yansıtan eski Türk edebiyatına ait şiirleri bir araya toplayan nadir eserlerdir. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Yerel Yer Numarası Nekty00482 ile Kayıtlı“Mecmua-i Eş'ar ve Makalat-ı İsmail Hakkı”isimli mecmuanın metin incelemesi ve Latin harflerine aktarımı yapıldıktan sonra mecmuanın MESTAP'a göre tasnifi yapılmıştır. Çalışmamızın konusu olan mecmua, 94 varaktan meydana gelmektedir. Birinci bölümde, mecmuanın tanıtımına yer almaktadır. Bu bölüm içerisinde mecmuanın genel ve muhteva özellikleri, mecmuada yer alan şiirlerin hangi dönem aralığında yazıldığı ve hangi şaire ait olduğu gibi konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde, metnin Latin harfleriyle transkripsiyonu verilmiştir. Üçüncü bölümde, mecmuadaki şiirler proje kapsamında tablo halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magazines are important sources of information of classical Turkish literature, which has produced works for centuries and continues to be influential today. It is possible to reach many poets, poems and information that are not available in divans through magazines. Magazines also contain favaid information such as various drug recipes, interpretations, interpretations, idioms and proverbs. Magazines are rare works that gather together poems from ancient Turkish literature that have developed under the influence of Islamic civilization for centuries, providing wonderful examples over time and reflecting the literary taste of the Turkish nation. In this study, the magazine named“Mecmua-i Eş'ar ve Makalat-ı İsmail Hakkı”, registered with the local location number Nekty00482 in Istanbul University Rare Works Library, was classified according to MESTAP after the text analysis and translation into Latin letters. The magazine, which is the subject of our study, consists of 94 leaves. In the first chapter, the introduction of the magazine is included; In this section, topics such as the general and content characteristics of the magazine, the period in which the poems in the magazine were written and which poet they belong to are included. In the second part, the transcription of the text in Latin letters is given. In the third chapter, it is given in tabular form in accordance with the systematic classification project of magazines, which aims to make detailed classification and listing of magazines.