Mecmua-i Süleyman Faik Efendi (1b-57a) (İnceleme-metin)
Mecmua-i Süleyman Faik Efendi (1b-57a)(Scientific analysis-text)
  1. Tez No: 553090
  2. Yazar: NUR ŞERİF AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Klasik Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan mecmualar, unutulmuş birçok şair ve bilgiyi ortaya çıkaran ve bizlere çeşitli alanlarda bilgiler sunan eserlerdir. Bu çalışma, Süleyman Faik Efendi tarafından kaleme alınan İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi 9577 numarada kayıtlı olan Mecmua-i Süleyman Faik Efendi isimli eserin 1b-57a numaralı varakları üzerine yapılmıştır. Manzum ve mensur bölümlerden oluşan eser, karışık mecmualar grubunda değerlendirilebilir. Mecmuanın manzum bölümlerinde çeşitli yüzyıllardan şairlerin şiirleri ve Refi-i Kalayi'ye ait olan manzum bir sözlük yer almaktadır. Mensur bölümlerde ise Katip Çelebi ve Mehmed Emin Tokadi gibi tanınmış kişilere ait eserlerin yanı sıra edebiyat, tarih, musiki, tasavvuf ve dönemin sosyal hayatı ile ilgili çeşitli bilgiler yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, mecmua tanıtıldıktan sonra eserin manzum ve mensur bölümleri incelenmiştir. Ardından mecmuanın çeviri yazılı metni verilmiştir. Zengin bir içeriğe sahip olan Süleyman Faik Efendi Mecmuası, çeşitli bilgileri gün yüzüne çıkaracak ve edebiyatımıza ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The mecmuas, which have an important place in classical Turkish literature, are works that reveal many forgotten poets and information and provide us with information in various fields. This study was carried out on pages 1b-57a of mecmua of Süleyman Faik Efendi, which is registered at the İstanbul University Rare Works Library 9577, written by Süleyman Faik Efendi. The work consists of the verse and prose sections that can be evaluated in a mixed group of magazines. In the verse sections of the mecmua, there are poems of poets of various centuries and a verse dictionary belonging to Refi Kalayi. In the prose sections, besides the works of famous people such as Katip Çelebi and Mehmed Emin Tokadi, there are various information about literature, history, music, mysticism and social life of the period. In this thesis study, after introducing mecmua, verse and prose parts of the work are examined. Then the translation text of the mecmua was given. The mecmua of Süleyman Faik Efendi, which has a rich content, will reveal various information and shed light on our literature.