Altın Koza 'En İyi Film Ödülü' kazanan film afişlerinin göstergebilimsel incelenmesi (2014-2023)
Semiotic analysis of posters of films that won the 'Altın Koza' Best Film Award (2014-2023)
- Tez No: 906760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Film afişleri, bir filmin tanıtımında kritik bir rol oynar; izleyicilerin dikkatini çekmek, onları meraka sürüklemek ve olumlu bir ön izleme oluşturmak için önemli bir araçtır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, afişler artık sokaklardan dijital platformlara kadar geniş bir alanda yer almakta ve tasarım tekniklerinde de yenilikler gözlemlenmektedir. Bununla birlikte, afişlerin temel unsurları -mesaj, anlam, tema vb.- değişmeksizin varlığını sürdürmektedir. Film festivalleri, sinema sanatının kutlandığı ve yeni yeteneklerin keşfedildiği önemli etkinliklerdir. Altın Koza Film Festivali, Türkiye'nin en köklü ve saygın festivallerinden biridir. Bu tez, Altın Koza Film Festivali'nde“En İyi Film Ödülü”kazanmış son on yılın film afişlerini göstergebilimsel açıdan incelemiştir. Göstergebilimin tarihsel evrimi, temel kavramları ve önde gelen teorisyenleri tezin ilk bölümünde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Afiş sanatının tarihsel gelişimi, çeşitleri ve kullanım alanları ise ikinci bölümde ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde Altın Koza Film Festivali'nde“En İyi Film Ödülü”kazanan filmlerin afişleri; sentaktik, semantik, pragmatik açılardan ve göstergebilimsel analiz tablosu üzerinden ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Altın Koza Film Festivali bağlamında film afişlerinin analizine yeni bir perspektif getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Film posters play a crucial role in the promotion of a movie; they are essential tools for capturing the audience's attention, arousing their curiosity, and creating a favorable initial impression. With the advancement of technology, posters appear in a wide range of mediums, from streets to digital platforms, and innovations in design techniques are observed. Nevertheless, the basic elements of posters - message, meaning, theme, etc. - remain unchanged. Film festivals are significant events where cinema art is celebrated, and new talents are discovered. The Altın Koza Film Festival is one of Turkey's oldest and most respected festivals. This thesis examines the film posters of the past decade that have won the“Best Film Award”at the Altın Koza Film Festival from a semiotic perspective. The historical evolution of semiotics, its fundamental concepts, and leading theorists are extensively explored in the first section of the thesis. The historical development, types, and usage areas of poster art are analyzed in detail in the second section. In the third section, posters of films that won the“Best Film Award”at the Altın Koza Film Festival are meticulously evaluated from syntactic, semantic, and pragmatic perspectives, using a semiotic analysis framework. This study aims to bring a new perspective to the analysis of film posters within the context of the Altın Koza Film Festival.