Sinus caroticus varyasyonlarının bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the sinus caroticus variations by computed tomography
  1. Tez No: 906761
  2. Yazar: MURAT İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilimsel çalışmalar, sinus caroticus'ta ateroskleroz gelişiminin, çocuklukta başladığını ve ergenlikte hızla ilerlediğini, yaşla birlikte arttığını belirtmiştir. Bifurcatio carotidis, ateromatöz plakların sık görüldüğü ve tromboembolik inmeye yol açabilen bir alandır. Cerrahi müdahaleler ve stentleme, inme riskini azaltırken, bu işlemler esnasında sinus caroticus'un uyarılması, hemodinamik değişikliklere yol açabilmektedir. Carotis endarterektomi esnasında, cerrahlar sinus caroticus'un uyarılmasını ve komplikasyonlarını önlemek için proksimal a. carotis interna'yı diseke ederler. Ancak, sinus caroticus'un arteria (a.) carotis communis ya da a. carotis externa'da değişken bir konumda bulunması yanlışlıkla uyarılma ihtimalini artırabilir. Sinus caroticus'un anatomik konumu, bireyler arasında hatta bireyin her iki tarafında farklılık gösterebilir. Bu nedenle, anatomik varyasyonlarının ve sinus caroticus'u içeren karotis arterlerin morfometrik farklılıklarının bilinmesi önemlidir. Çalışmamızda, sinus caroticus'un konumsal varyasyonlarını belirlemeyi, sinus caroticus ve bağlantılı karotis arterlerin morfometrik özelliklerini değerlendirmeyi, elde edilen ölçümleri, cinsiyet, taraf ve yaş kriterlerine göre karşılaştırmayı amaçladık. 55'i erkek, 45'i kadın olmak üzere toplamda 100 bireyin (200 taraf), bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA), görüntüleri üzerinden ölçümleri yapılıp, varyasyonlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Scientific studies show that the carotid sinus develops in childhood, with atherosclerosis progressing during adolescence and with age. The carotid bifurcation is prone to plaque formation, potentially leading to stroke. While surgery reduces stroke risk, carotid sinus stimulation during procedures can cause hemodynamic changes. The variable location of the carotid sinus increases the risk of unintentional stimulation, highlighting the importance of understanding its anatomical variations. The aim of our study was to determine the positional variations of the carotid sinus, to evaluate the morphometric characteristics of the carotid sinus and the associated carotid arteries, and to compare the measurements obtained according to sex, side, and age. In a total of 100 subjects (55 males and 45 females), measurements were made on computed tomography angiography (CTA) images (200 sides) and variations were determined.