Romatoid artritli hastalarda sarah egzersiz programının propriyosepsiyon ve el fonksiyonları üzerine etkinliğinin incelenmesi
Investigating the effects of sarah exercise program on propriception and hand functions in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 906796
  2. Yazar: ALPER CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı el bileği etkilenimi olan romatoid artrit (RA) hastalarında video tabanlı SARAH (Strengthening and Stretching for Rheumatoid Arthritis of the Hand) egzersiz programının etkinliğinin araştırılmasıydı. Yöntem: Çalışmaya el bileği etkilenimi olan 73 RA'lı hasta dâhil edildi. Hastalar çalışma başlangıcında ve 12 hafta sonrasında el bileği eklem pozisyon hissi, el bileği eklem hareket açıklığı, ağrı, sabah tutukluğu, subjektif ve objektif el fonksiyonları, kavrama kuvveti ve hastalıkla ilişkili sağlık durumu açısından değerlendirildiler. Başlangıç değerlendirmesini takiben hastalar randomize bir şekilde SARAH egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba atandı. SARAH egzersiz grubundaki katılımcılara rutin medikal tedavilerine ek olarak 12 hafta boyunca her gün video tabanlı SARAH ev egzersiz programı uygulanırken kontrol grubundaki hastalar sadece rutin medikal tedavilerine devam etti. Bulgular: Çalışma toplamda 49 RA hastası (SARAH egzersiz grubu=28, kontrol grubu=21) ile tamamlandı. Tedavi öncesi ve sonrası değerler grup içi karşılaştırıldığında SARAH egzersiz grubunda tüm parametrelerde anlamlı iyileşmeler saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effectiveness of the video-based SARAH (Strengthening and Stretching for Rheumatoid Arthritis of the Hand) exercise program in patients with rheumatoid arthritis (RA) affecting the wrist. Methods: Seventy-three patients with RA with wrist involvement were included in the study. Patients were assessed at baseline and 12 weeks later for wrist joint position sense, wrist joint range of motion, pain, morning stiffness, subjective and objective hand functions, grip strength, and disease-related health status. Following the baseline assessment, patients were randomly assigned to two groups as SARAH exercise and control groups. Patients in the SARAH exercise group received a video-based SARAH home exercise program daily for 12 weeks in addition to their routine medical treatment, while patients in the control group continued their routine medical treatment only. Results: The study was completed with 49 patients with RA (SARAH exercise group=28, control group=21). When pre- and post-treatment values were compared within the groups, significant improvements were found in all parameters in the SARAH exercise group (p0.05).