Mağduru suçlamak: Asistan hekimlerin mobbing deneyimleri üzerine nitel bir çalışma
Blaming the victim: A qualitative study on mobbing experiences of assistant practitioners
- Tez No: 906814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mobbing, endüstriyelleşmenin hızlanması ile birlikte akademik yayınlarda daha çok mercek altına alınmaya başlamıştır. Literatürde de mobbing birçok farklı araştırmacı tarafından nicel olarak araştırılmış hem endüstride hem de sağlık sektöründe detaylı istatistik elde edilmiştir. Mesleğinin henüz ilk yıllarında olan asistan hekimlerin konu olduğu araştırmalar ise hem az sayıda hem de nicel türdendir. Depresyon ve tükenmişlik ölçeğinin uygulandığı bu çalışmalarda nicel veri elde edilmiş ama derinlemesine görüşme yöntemine başvurulmadığı için asistan hekimlerin tecrübelerine dair şahsi yorumları henüz elde edilememiştir. Bu bilgiler ışığında hem sağlık sektörü habitusu hem de asistan hekimlerin kişisel deneyimleri ile ilgili nitel araştırma eksiği gözle görülür haldedir. Bu araştırmanın amacı mesleğinde yeni sayılabilecek asistan hekimlerin çalışmaya başladıkları ortamdaki mobbing deneyimlerine ışık tutarak sosyal dengeleri keşfetmek ve bu dengelerin nasıl çalıştığını yorumlarken sağlık sektöründeki mobbing deneyimlerini gündeme getirerek farkındalığı artırmak olacaktır. Sosyal dengeleri oluşturan unsurlar ise hastane habitusu, mobbing, mobbingin kim tarafından kime uygulandığı, viktimoloji perspektifinden bu aksiyonun suçlusu olarak kimin görüldüğü ve mağduriyet sonrası ortaya çıkan psikolojik ve sosyolojik değişiklikler olarak gösterilebilir. Araştırma sonucunda elde edilen nitel bulgular ışığında asistan hekimlerin karşılaştığı yaygın mobbing modelleri, bu modellere göre verilen reaksiyonlar ve psikolojik etkiler, mobbing mağduru olunmasına rağmen çevresinden ve enstitülerden yeterince destek alınamayışı, hatta bazı durumlarda kurban olduğu için suçlanıyor olunuşu analiz edilerek bu değişkenleri tek potada toplayacak kişisel veya sistemsel bir öneride bulunmak da araştırmanın nihai sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of industrialization, mobbing has begun to be scrutinized more in academic publications. In the literature, mobbing has been investigated quantitatively by many different researchers and detailed statistics have been obtained both in industry and in the health sector. The studies involving assistant physicians who are in the first years of their profession are both small in number and quantitative. In these studies where the depression and burnout scale was applied, quantitative data was obtained, but since the in-depth interview method was not used, the personal comments of the assistant physicians about their experiences could not be obtained yet. In light of this information, it is apparent that there is a lack of qualitative research on both the health sector habitus and the personal experiences of assistant physicians. The aim of this research will be to explore social balances by shedding light on the mobbing experiences of assistant physicians, who may be considered new to their profession, in the environment where they start working, and to raise awareness by bringing up mobbing experiences in the health sector while interpreting how these balances work. The elements that create social balances can be shown as hospital habitus, mobbing, by whom mobbing is applied to whom, who is seen as the culprit of this action from the victimology perspective, and the psychological and sociological changes that occur after victimization. In the light of the qualitative findings obtained as a result of the research, the common mobbing models encountered by assistant physicians, the reactions and psychological effects given according to these models, the lack of support from the environment and the institutes despite being a victim of mobbing, and even being blamed for being a victim in some cases, will be analyzed. One of the final results of the research is to make a personal or systematic suggestion that will bring these variables together in a single pot.