Türk Ceza Kanunu 123/A uyarınca ısrarlı takip mağdurlarında mağduru suçlama ve ikincil mağduriyet deneyimleri
Victim blaming and secondary victimization experiences among victims of stalking in accordance with Turkish Penal Code 123/A
  1. Tez No: 948696
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEMİR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Stalking, Türkçe'de ısrarlı takip anlamına gelir. Tanım olarak ısrarlı takip, aylar ya da yıllar boyunca beliren mağduru, mağdurun ailesi ve yakın çevresi gibi üçüncü partileri düzenli bir şekilde takip etmek, mağdur tarafından reddedilse bile mağduru telefonla aramak, mesaj atmak ya da başkaları aracılığıyla iletişim kurmaya çalışmak, mağdurun sıklıkla ziyaret ettiği mekanlarda bulunmak, tehditkar yaklaşımlar sergilemek, mağdurun meskenine izinsiz girmek veya zarar vermek, mağduru itibarsızlaştırmaya çalışmak gibi kronik davranış kalıplarıdır. Bahsedilen davranış kalıpları bu suç türünü oluşturur. Israrlı takip suçu, ülkemizde henüz 2022 yılında yürürlüğe girmiştir. Alan yazında kaynak eksikliği bulunan söz konusu suç türü ile alakalı nitel bir yöntemle yapılmış olan bu tez çalışmasında, Türkiye'de ikamet eden 18 yaş üstü 5 ısrarlı takip mağduru kadın katılımcı ile hem yüz yüze hem çevrim içi ortamda derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yalnızca katılımcı ve araştırmacının bulunduğu, katılımcıların kendilerini güvende ve rahat hissettikleri ev ve ofis ortamlarından yararlanılmıştır. Görüşmeler 30 gün içerisinde gerçekleşmiştir ve yaklaşık olarak 60 dakika sürmüştür. Yapılan çalışma sonucunda, faillerin hem kadın hem erkek olduğu; üçüncü kişilerin de suçtan etkilendiği; mağdurların bu süreçte özel hayatlarında çeşitli sıkıntılar (yaşam tarzı değişiklikleri, psikolojik, sosyal, ekonomik ve fiziksel sıkıntılar) yaşadığı; adli süreçte olumlu/olumsuz çeşitli tutumlara (umursamazlık ve suçlayıcılık) maruz kaldığı ve ikincil mağduriyet yaşantılarında çeşitli deneyimlerinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkish, stalking refers to persistent following. It is described as chronic behavioral patterns that occur over months or years. Various behavioral patterns such as regularly following the victim and third parties such as the victim's family and close relatives via calling, texting or trying to communicate the victim through other people even if the victim rejects; being in the places that frequently visited by the victim; exhibiting threatening behaviors; entering the victim's residence without permission or damaging the victim's belongings; and discrediting the victim corresponds to this type of crime. The crime of stalking has only entered into force in our country in 2022. In this thesis research, face-to-face and online in-depth interviews were conducted with 5 female participants over the age of 18 who were victims of stalking residing in Turkey. Home and office environments were utilized for participants to feel safe and comfortable. The interviews were conducted within 30 days and lasted approximately 60 minutes. As a result, it was determined that the perpetrators were both women and men; third parties such as friends and family were also affected by the crime; the victims experienced various problems (lifestyle changes, psychological, social, economic and physical problems) in their private lives during their victimization. It was also found that they were exposed to various positive/negative attitudes (recklessness and accusation) and secondary victimization during the judicial process.