Elit basketbolcularda kafein takviyesinin kan laktat seviyesi, performans ve antrenman sonrası yorgunluk üzerine etkisi
Effect of caffeine supplementation on blood lactate level, performance and post-training fatigue in elite basketball players
  1. Tez No: 906822
  2. Yazar: KEREM FIRINCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit basketbolcularda kafein takviyesinin üst ekstremite performansı, laktik asit ve yorgunluk üzerine etkilerini incelemek ve plasebo grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya kafein ve plasebo gruplarında 25'er kişi olmak üzere toplamda 50 elit basketbolcu katılmıştır. Kafein takviyesi ölçümlerden 1 saat önce (5mg/kg) verilmiştir. Takviye öncesi ve sonrasında kassal endurans, skapular kassal endurans test (SKET); kol hareket hızı, disklere dokunma testi (DDT); anaerobik güç, sağlık topu fırlatma (STF); laktik asit (LA) düzeyi parmaktan kan ölçümü ve yorgunluk vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kafein takviyesinin SKET, DDT, STF ve LA düzeyi üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu bulunurken (p0.05). Kafein takviyesi alan grupta skapular kassal endurans, kol hareket hızı, anaerobik güç ve LA düzeyleri plasebo gruba kıyasla daha yüksek bulundu (p0.05). Kafein takviyesi basketbol sporcularında üst ekstremite performansını arttırması ve müsabaka sonrası kan laktat düzeyini azaltması nedeniyle sportif başarının arttırılması için ilgili sağlık profesyonellerinin denetiminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of caffeine supplementation on upper extremity performance, lactic acid and fatigue in elite basketball players and compare them with the placebo group. A total of 50 elite basketball players were included in the study, including 25 players in the caffeine group and 25 players with placebo group. Caffeine supplement was given 1 hour before measurements (5mg/kg). Scapular muscular endurance test (SMET), for muscular endurance; disc touch test (DTT), for arm movement speed; medicine ball throwing (MBT), for anaerobic power; blood measurement from finger, for lactic acid (LA) levels and visual analog scale (VAS), for fatigue were used. As a result of the study, it was found that caffeine supplementation had a statistically significant effect on SMET, DTT, MBT and LA levels (p0.05). Scapular muscular endurance, arm movement speed, anaerobic power and LA levels were found to be higher in the caffeine supplement group compared to the placebo group (p0.05). Caffeine supplementation can be used under the supervision of relevant health professionals to increase sportive success, as it increases upper extremity performance in basketball players and decreases blood lactate level after competition.