Trakya'da yayılış gösteren bazı Trifolium L. Sect. Chronomesium (Fabaceae) taksonlarının morfolojik özellikleri ve DNA sekans yöntemiyle moleküler filogenetik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological and molecular phylogenetic properties of some Trifolium L. Sect. Chronosemium (Fabaceae) taxa growing European Turkey using the technique of DNA sequencing
  1. Tez No: 906823
  2. Yazar: ASLIHAN BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Trakya Bölgesinde yetişen Fabaceae familyasından ait Trifolium L. cinsinin Chronosemium seksiyonuna ait 6 taksonun (T. campestre subsp. campestre var. campestre, T. dubium, T. grandiflorum, T. mesogitanum, T. patens ve T. sebastiani) morfolojik ve moleküler filogenetik özellikleri ITS ve matK bölgeleri sekanslanarak ortaya konulmuştur. Araziden toplanan canlı bitki örneklerinin yapraklarından DNA'ları izole edilerek, ITS ve matK bölgeleri önceden belirlenen primerler kullanılarak çoğaltılmıştır. Çoğaltılan bölgelerin DNA sekansı yapılmış, elde edilen veriler MEGA X ile çalışılarak bu türlerin filogenetik ilişkileri ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda matK ile ITS bölgelerine ait sekans verileri kullanılarak NJ, ML ve UPGMA metodları kullanılarak filogenetik ağaçlar oluşturulmuştur. Sonuç olarak türlerin ayrımında kullanılan morfolojik karakterlerin yanında moleküler sonuçlardan ITS ile oluşturulan filogenetik ağaçların matK ile oluşturulanlara göre daha iyi sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study systematic and phylogenetic properties of 6 taxa (T. campestre subsp. campestre var. campestre, T. dubium, T. grandiflorum, T. mesogitanum, T. patens ve T. sebastiani)) of the genus Trifolium L. sect. Chronosemium from the Fabaceae family were determined by morphological investigations and sequencing ITS and matK regions growing in the Thrace Region. DNA's were isolated from living plants specimens collected from fields and the ITS and matK regions were amplified by previously prepared primers. The DNA sequence of the replicated regions were performed, and the obtained data were studied with MEGA X to reveal the phylogenetic relationships of these species. With these results obtained, phylogenetic trees were created using NJ, ML and UPGMA methods using the sequence data of matK and ITS regions. As a result, in addition to the morphological characters used to distinguish species, it has been observed that the phylogenetic trees created with ITS from molecular results are better than those created with matK.