Otel işletmelerinde örgütsel desteğin işgören sesliliğine etkisinde psikolojik rahatlığın aracı rolü
The mediator role of psychological comfort in the effect of organizational support on employee voice in hotel businesses
- Tez No: 906835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÖKHAN ÖZKOÇ, DOÇ. DR. MEHMET TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Örgütsel başarının çok unsurlu bir yapı haline dönüştüğü küresel pazarlarda büyüyebilmenin ve gelişim gösterebilmenin kilit notkası işgörenlerdir. Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerde örgütsel desteğin işgören sesliliğine etkisinde psikolojik rahatlığın aracı etkisinin olup olmadığını test etmektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, araştırma hipotezleri geliştirilmiş ve kuramsal bir model oluşturulmuştur. Araştırmanın teorik kısmında detaylandırılan örgütsel destek, işgören sesliliği ve psikolojik rahatlık etkileşimine dair önermelerin ampirik çözümlenmesi amacıyla, alan araştırması yapılmış ve veriler anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Antalya ilinin Manavgat ilçesinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin işgörenleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda 407 işgörenden, anket tekniği kullanılarak araştırmanın verileri elde edilmiştir. Araştırmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve elde edilen veriler istatistiksel programlara yüklenmiş ve uygun analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi doğrultusunda geliştirilen araştırma hipotezlerinin sınanabilmesi amacıyla, Yapısal Eşitlik Modelinden (YEM) yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirliklerine bakılmıştır. Hipotezlere ilişkin bulgular ise doğrudan etkiye ve dolaylı etkiye ilişkin oluşturulan yapısal modeller aracılığıyla test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre örgütsel desteğin işgören sesliliği üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu ve örgütsel desteğin psikolojik rahatlık üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu son olarak ise psikolojik rahatlığın işgören sesliliği üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Araştırmada, psikolojik rahatlığın aracılık rolünü tespit edebilmek için toplam etki, doğrudan etki ve dolaylı etkilere bakılmıştır. Psikolojik rahatlığın aracılık etkisinin anlamlı olup olmadığının tespit edilmesi için ise Bootstrapping yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda örgütsel desteğin işgören sesliliğine etkisinde psikolojik rahatlığın aracılık etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir. İşgörenler, örgütsel desteğin yüksek olduğu ortamlarda kendilerini daha güvende ve değerli hissetmekte, bu da onların örgüt içinde gösterdikleri tutum ve davranışlara yansımaktadır. Hizmet odaklı bir sektör olan konaklama endüstrisinde işgörenlerin sergiledikleri katılımcı ve sorumlu davranışlar, işletmelere sektörde başarı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In global markets where organizational success has become a multi-elemental structure, the key to growth and development is the employees. The purpose of this study is to test whether psychological comfort has a mediating effect on the effect of organizational support on employee voice among hotel employees. In line with the purpose of the research, research hypotheses were developed and a theoretical model was created. In order to empirically analyze the propositions about the interaction of organizational support, employee voice and psychological comfort detailed in the theoretical part of the research, field research was conducted and data were collected using the survey technique. The population of the study consists of the employees of 4 and 5 star hotel establishments located in Manavgat district of Antalya province. In this context, the data of the research were obtained from 407 employees using the questionnaire technique. In the research, convenience sampling method, one of the non-probability based sampling methods, was used and the data obtained were uploaded to statistical programs and analyzed using appropriate analysis techniques. In the study, convenience sampling method, one of the non-probability based sampling methods, was used and the data obtained were uploaded to statistical programs and analyzed using appropriate analysis techniques. In order to test the research hypotheses developed in line with the theoretical framework of the study, Structural Equation Modeling (SEM) was utilized. Accordingly, firstly, the validity and reliability of the scales used in the study were examined. The findings related to the hypotheses were tested through structural models created for direct and indirect effects. According to the research findings, it was determined that organizational support has a significant positive effect on employee voice and organizational support has a significant positive effect on psychological comfort and finally psychological comfort has a significant positive effect on employee voice. In the study, total effect, direct effect and indirect effects were examined to determine the mediating role of psychological comfort. Bootstrapping method was used to determine whether the mediating effect of psychological comfort is significant. In this context, it has been determined that psychological comfort has a mediating effect on the effect of organizational support on employee voice. In environments where organizational support is high, employees feel more secure and valuable, and this is reflected in their attitudes and behaviors within the organization. In the hospitality industry, which is a service-oriented sector, participatory and responsible behaviors exhibited by employees provide success to businesses in the sector.