Hayvan hakları aktivizmi yöntemlerinin reklam mesaj çekiciliği türleri ışığında göstergebilimsel olarak incelenmesi
A semiotic analysis of animal rights activism methods in the light of advertising appeals
- Tez No: 906850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Aktivizm bir söylem alanıdır ve iletişimden bağımsız olarak düşünülemez. Mesajın hedef kitleye iletilmesi için çeşitli reklam mesaj çekicilikleri kullanılır. Reklam mesaj çekicilikleri tüketicinin ilgisini çekmek ve tutum oluşturmak açısından önemlidir. Hayvan hakları hareketinde fikirsel olarak farklılık gösteren gruplar farklı aktivizm yöntemlerini benimsemektedirler. Bu yöntemler çeşitli reklam mesaj çekiciliği türlerini barındırmaktadır. Hayvan hareketinde sivil toplum kuruluşlarının yürüttükleri reklam kampanyaları da mevcuttur. Çeşitli aktivizm yöntemleri, eylem, etkinlik ve kampanyalardaki işaretler, semboller, çağrışımlar ve zıtlıklar; reklam mesaj çekiciliği türleriyle birlikte incelendiğinde daha detaylı ve derinlemesine anlamlar ortaya çıkar. Bu anlamların analiz edilmesi sonucunda mesajın hedef kitleye ulaştırılmasının etkinliği artırılabilir. Bu tez bu bağlamda, hayvan hakları aktivizmi iletişimindeki yöntemleri reklam çekicilik türleri ışığında göstergebilimsel olarak inceleyip aktivistlerin, mesajlarını hedef kitlelerine ulaştırmadaki etki alanlarını güçlendirme konusunda yol gösterici olmayı amaçlamaktadır. Toplamda 6 adet aktivizm yöntemi ve kampanya, yargısal örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Bu yöntem ve kampanyalar sırasıyla vegan piknik, Gerçeklik Küpü, Nöbet - Tanıklık Etme eylemi (Vigil), Seninki Kaç Cm? kampanyası, vegan stant ve Save Ralph'tır. Araştırmada, hayvan hakları hareketindeki çeşitli aktivizm yöntemlerinin, mesajlarını hedef kitlelerine ulaştırmadaki başarıları, kullandıkları yananlamlar, ikili zıtlıklar ve reklam çekicilikleri aracılığıyla analiz edilmiş; yarattıkları etkinin nasıl artırılabileceği konusu tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Activism is a field of discourse, and it cannot be considered independently of communication. Various types of advertising appeals are used in order to convey the message to the target audience. Advertising appeals play an important role with regard to grasping the attention of the target audience and causing them to form attitudes. Ideologically varying groups in the animal rights movement adopt different methods with regard to activism. These methods include various types of advertising appeals. In the animal rights movement, one can also come across advertising campaigns run by non-governmental organizations. It is possible to extract deeper and more detailed meanings if various activism methods in protests, social activities, and campaigns are examined in the light of signs, symbols, connotations, binary oppositions, and advertising appeals. Following the analysis of these meanings, the task of conveying the message to the target audience can be performed more effectively. This thesis analyzes various techniques in animal rights activism communication through advertising appeals, aiming to enhance the sphere of influence of activists' reach and impact in delivering their message to the target audience. There are 6 campaigns and types of activism in total that have been chosen via the judgmental sampling method. These are vegan picnic, Cube of Truth, Vigil, How Big Is Yours (by Greenpeace), vegan stand, and Save Ralph, respectively. The study examines various activism techniques, recognizing their effectiveness in reaching the intended audience through the use of connotations, binary oppositions, and advertising message appeals, and exploring strategies to improve their impact.