Denizcilik işletmelerinde yöneticilerin çatışma çözüm tarzları ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesine yönelik nitel bir çalışma: Bir içerik analizi çalışması
A qualitative study to evaluate the relationship between managers' conflict resolution styles and organizational commitment in maritime businesses: A content analysis study
  1. Tez No: 906853
  2. Yazar: BARIŞ DEDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Örgütsel çatışmalar doğru bir şekilde yönetildiğinde, yaratıcı fikirler ortaya çıkabilir, işletmedeki bireyleri daha iyisini yapmak için teşvik edebilir. Örgütsel bağlılığın ise iş performansı ve ürün ya da hizmet kalitesini olumlu yönde etkilediği, işe geç gelme, devamsızlık ve işten ayrılma gibi olumsuz durumları azalttığı bilinmektedir. Literatürde iki kavram arasındaki ilişkiyi değerlendiren farklı sektörlerde yapılmış bir çok çalışma mevcuttur.Ancak denizcilik sektörünün alt sektörlerinde faaliyet gösteren kişiler üzerinde, yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada denizcilik sektörünün bir alt sektörü olan liman işletmelerinde faaliyet gösteren 8 kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede elde edilen veriler ile meydana gelen çatışmaların, çatışma yönetim tarzlarının ve örgütsel bağlılık türlerinin nitel araştırma yöntemi tekniği olan içerik analizi ile belirlenmesi ve ayrıca çatışma yönetim tarzlarının örgütsel bağlılığı ne şekilde etkilediğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların ifadeleriyle; liman işletmelerinde meydana gelen çatışmaların çoğunlukla işlerin zamana dayalı olmasından, iş prosedürlerinden ve iş güvenliğinden kaynaklandığını ayrıca doğru bir iletişim ve bilgisi eksikliğinin de çatışmalara sebep olduğunu sıklıkla vurgulamışlardır. Katılımcılar meydana gelen çatışmalarda yöneticilerinin, iki tarafın da görüşlerini aldığını, taraflara açık bir şekilde konuştuğunu, çözüm amacıyla bir yol izlediğini sıklıkla vurgulamıştır. Bu sebeple liman yöneticilerinin, meydana gelen çatışmalarda bütünleştirme yaklaşımıyla hareket ettiği söylenebilmektedir. Çalışanların işletmeye bağlılığında işletmenin kurumsal bir firma olması, büyüklüğü, kişiye kendini geliştirebilme imkanı sunması, işletmenin çalışanına değer vermesi ifadeleri sıklıkla vurgulanmıştır. Tüm katılımcılar hükmetme ve kaçınma çatışma yönetim tarzlarının çözüm üretmeyeceğini, iş stresini daha da arttıracağını, çatışmaları görmezden gelmenin de yönetimde bir sorun olduğu düşüncesini ortaya çıkaracağını ifade etmiştir. Dolayısıyla hükmetme ve kaçınma çatışma yönetim tarzlarının, liman işletmelerinde faaliyet gösteren kişilerin işletmeye olan bağlılığını olumsuz etkileyeceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
When organizational conflicts are managed correctly, creative ideas can emerge and encourage individuals in the business to do better. It is known that organizational commitment positively affects job performance and product or service quality, and reduces negative situations such as coming to work late, absenteeism and leaving the job. There are many studies in the literature that evaluate the relationship between the two concepts in different sectors. However, studies conducted on people operating in sub- sectors of the maritime sector are limited. In this study, interviews were conducted with 8 people operating in port operations, a sub-sector of the maritime sector. The data obtained from the interviews aimed to determine the conflicts, conflict management styles and organizational commitment types that occur with the qualitative research method technique of content analysis and also to evaluate how conflict management styles affect organizational commitment. According to the participants' statements; they frequently emphasized that conflicts that occur in port operations mostly stem from the fact that the work is time-based, work procedures and work safety, and that lack of proper communication and information also causes conflicts. Participants often emphasized that managers often take the views of both parties, speak openly to the parties and follow a path for solution. For this reason, it can be said that port managers act with an integrative approach in conflicts that occur. The fact that the company is a corporate company, its size, the opportunity to develop itself, and the company valuing its employees were frequently emphasized in the commitment of employees to the company. All participants stated that dominating and avoiding conflict management styles would not be solution- oriented, would further increase work stress, and ignoring conflicts would also reveal the idea that there is a problem in management. Therefore, it can be said that dominating and avoiding conflict management styles would negatively affect the commitment of people operating in port businesses to the company.