Günümüz anne kız ilişkilerinde dinin konumu
The position of religion in today's mother-daughter relationships
  1. Tez No: 906854
  2. Yazar: EMİNE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Modernleşmenin etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insanların hayatında anlamlı değişmeler yaşanmaktadır. Dinî ve kültürel değerlerde, dindar ve muhafazakâr ailelerin dini algılayış ve yaşayış biçimlerinde kırılmalar gerçekleşmektedir. Buradan hareketle çalışmamızın kavramsal çerçevesinde Türkiye'deki ailelerin değişimini ve bu değişimin sebeplerini ele aldık. Çalışmanın amacı, Türkiye'de ulusal düzeyde yaşanan toplumsal değişimlerin, Rize ilindeki aileler ile onların kızları arasındaki ilişkilerde, dinî algılayış ve yaşayış biçimlerine nasıl etki ettiğini ortaya çıkarmaktır. Çalışma karşılaştırma yapma gayesiyle, 11 anne ve onların 13 kızıyla, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Rize ilindeki muhafazakâr/dindar anlayışın genel anlamda modernleşmeye direnç gösterdiği anlaşılmıştır. Buna rağmen annelerin günlük yaşamlarında, muhafazakâr/dindar tutum sergilemelerinin yanında modernleşmenin izleri de görülmektedir. Annelerin kızları için ise, annelerinden daha modern bir din anlayışıyla yaşamlarına şekil verdikleri; dinin hayatlarında olmadığı bir sekülerleşme değil de dinin etkisinin azaldığı, kamusaldan bireysel alana indiği bir sekülerleşmeden bahsedebiliriz.
Özet (Çeviri)
Under the influence of modernisation, significant changes are taking place in people's lives in Turkey as in the whole world. There are ruptures in religious and cultural values, in the way religious and conservative families perceive and live religion. The aim of the study is to reveal how the social changes experienced at the national level in Turkey affect the ways of perceiving and living religion in the relationships between families and their daughters in Rize province. In order to make a comparison, the study was conducted with 11 mothers and their 13 daughters using a semi-structured interview form. As a result of the research, it was understood that the conservative/religious understanding in Rize province generally resists modernisation. Nevertheless, in the daily lives of mothers, traces of modernisation can be seen in addition to their conservative/religious attitudes. For the daughters of the mothers, they shape their lives with a more modern understanding of religion than their mothers; we can talk about a secularisation in which the influence of religion decreases and descends from the public to the individual sphere, rather than a secularisation in which religion is not in their lives