Vakıf üniversitesi hastanesinde hemşirelik işgücünün kuşak farklılıklarına göre iş değerleri ve iş memnuniyetleri: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir çalışma
Work values and job satisfaction of the nursing workforce at vakif university hospital according to generation differences: A descriptive and comparative study
- Tez No: 906871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TİSİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma hemşirelik iş gücünü oluşturan hemşirelerin kuşak farklılıklarını ve her kuşağın iş değerlerini, kuşakların çalışma memnuniyetlerini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Vakıf Üniversitesi Hastanesinde çalışan 350 hemşire, örneklemini ise çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 150 hemşire ile yapılmıştır. Demografik bilgi formu, Lyon İş Değerleri Ölçeği ve İş Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunları için Shapiro-Wilk testi, grup arası karşılaştırmalarında Student-t testi, normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırılmalarında Mann-Whitney U test, tek yönlü varyans analizi, Games-Howell, Bonferroni, kruskal-Wallis test, iş memnuniyet ölçeği toplam puanı üzerine etkileyen faktörlerin belirlenmesinde Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre her kuşak farklı iş değerlerine sahip olup istatistiksel anlamlılık yoktur (p>0,05). Y kuşağının iş değerleri ve memnuniyetleri daha azdır. Katılımcıların demografik özellikleri iş memnuniyetlerine etki etmemektedir. İş değerleriyle memnuniyet arasında anlamlı bir ilişki mevcuttur. İş Değerleri Ölçeği alt boyut puanlarının İş Memnuniyet Ölçeği toplam puanını %57,5 oranında etkilemektedir. Kuşakların beklentilerine göre kariyer planlaması yapılması gerekmektedir. Çalışanların maaşlarını arttırılması onları motive edecektir. Kuşakların ihtiyaçlarını, değerlerini ve onları motive eden istekleri düşünerek ücret ve kurumun sağladığı olanaklar gibi çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the generational differences of nurses constituting the nursing workforce and the job values of each generation, the job satisfaction of the generations and the relationship between them. The universe of the study was 350 nurses working at Vakıf University Hospital, and the sample was made up of 150 nurses who volunteered to participate in the study. Demographic information form, Lyon Job Values Scale and Job Satisfaction Scale were used. NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analyses. Shapiro-Wilk test was used for the normal distribution of quantitative data, Student-t test for comparisons between groups, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Games-Howell, Bonferroni, Kruskal-Wallis test for comparisons between two groups of quantitative variables that did not show normal distribution, and Linear Regression analysis was used to determine the factors affecting the total score of the job satisfaction scale. According to the results of the study, each generation has different job values and there is no statistical significance (p>0.05). Generation Y has less job values and satisfaction. Demographic characteristics of the participants do not affect their job satisfaction. There is a significant relationship between job values and satisfaction. The sub-dimension scores of the Job Values Scale affect the total Job Satisfaction Scale score by 57.5%. Career planning should be done according to the expectations of the generations. Increasing the salaries of the employees will motivate them. Studies such as wages and opportunities provided by the institution should be carried out by considering the needs, values and desires of the generations that motivate them.