Öğretmenlerin paternalist liderliğe ilişkin algıları ile iş doyumu düzeyine ilişkin algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions on paternalistic leadership and perceptions on job satisfaction level
  1. Tez No: 906886
  2. Yazar: MERVE AYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin okul müdürlerinin paternalist liderlik davranışlarına ilişkin algıları ile öğretmen iş doyumuna ilişkin algıları arasındaki ilişki düzeyini incelenmek amaçlanmaktadır. Bu çalışma ilişkisel bir araştırmadır. Araştırmanın evreni 2022-2023 güz dönemi Adıyaman ilindeki resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 15.343 öğretmenden oluşmaktadır. Bu araştırmada ise çalışmaya gönüllü olarak katılan 688 öğretmenden elde edilen veriler temel alınmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, Paternalist Liderlik Davranışları Ölçeği ve TALİS-Öğretmen İş Doyum Ölçeğidir. Paternalist Liderlik Davranışları Ölçeği; aile havası, hayırseverlik, otoriterlik, müdahalecilik ve yetersiz görme olmak üzere beş alt boyuttan oluşmaktadır. Öğretmen İş Doyum Ölçeği ise çalışma ortamındaki iş doyumu ve mesleki iş doyumu olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. Veri analizi için; betimsel istatistikler, T-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Aşamalı Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan T-testi ve ANOVA analizi sonucunda; öğretmenlerin cinsiyeti, görev yaptığı okul kademesi, mesleki kıdemleri açısından paternalist liderliğe ilişkin algıları ve iş doyumuna ilişkin algılarının farklılaştığı sonucuna ulaşılmasına karşın öğretmenlerin öğrenim düzeyleri açısından paternalist liderliğe ilişkin algıları ve iş doyumuna ilişkin algılarının farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Aşamalı regresyon analizi sonucuna göre ise okul müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan paternalist liderlik davranışlarının öğretmenlerin iş doyumunu yordadığı sonucuna ulaşılmaktadır
Özet (Çeviri)
It is aimed to analyze the relationship between school principals' paternalistic leadership behaviors and teacher job satisfaction according to teachers' perceptions. This research is a relational reasearch. The population of this research is 15.343 teachers working in formal primary and secondary school in Adıyaman in 2022-2023 in fall term. In this research, data obtained from 688 teachers who participated in this study voluntarily was taken as basis. The data analysis tools used in this research are Personal Information Form, Paternalistic Leadership Behaviors Scale (P.L.B.S.) and TALIS-Teacher Job Satisfaction Scale (T.J.S.S.). To analyze data; descriptive analysis, T-test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Stepwise Regression Analysis has been used. As a result of T-test and ANOVA analysis; there is difference in terms of teachers' gender, professional seniority and school level variables, however there isn't difference in terms of educational level variable in teachers' perceptions of paternalistic leadership behavior of school principals and teacher job satisfaction. It is concluded that according to teachers' perceptions of school principals' paternalistic leadership behavior explains teacher job satisfaction.