Ortaokul matematik öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi: Karma desen araştırması
An analysis of digital literacy levels among secondary school mathematics teachers: A mixed methods approach
- Tez No: 906892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmaniye ilinde görev yapan ortaokul matematik öğretmenlerinin ''dijital okuryazarlık becerileri'' farklı değişkenler açısından incelenmiş ve bu amaçla ''Dijital Okuryazarlık Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin dijital okuryazarlık seviyeleri eğitim durumlarına göre değerlendirildiğinde, yükseköğretim seviyesindeki öğretmenlerin daha yüksek dijital okuryazarlık düzeyine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde, erkek öğretmenlerin dijital okuryazarlık puanlarının kadın öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların bilgisayar sahipliği durumuna göre yapılan incelemede, kişisel bilgisayarı olmayanların dijital okuryazarlık seviyelerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, uzun süredir bilgisayar kullanan katılımcıların, dijital okuryazarlık düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ''dijital okuryazarlık'' algılarının ne olduğu araştırıldığında ise katılımcıların çoğunluğu dijital araçları kullanma ve bilinçli kullanım olarak algıladıklarını belirtmiştir. Öğretmenlerin dijital okuryazarlık yeterliklerine ilişkin eksiklikleri incelendiğinde katılımcıların çoğunluk olarak dijital araç kullanımı, üretim, gizlilik ve güvenlik, bilinçli kullanım ve uygulama alanlarında eksiklik hissettiği görülmüştür. Öğretmenlerin dijital okuryazarlık yeterliklerine ilişkin önem sırası araştırıldığında çoğunluğun etik ve sorumluluk boyutunu önemsedikleri görülmüştür. Öğretmenlerin en çok kullandığı dijital araçlar incelendiğinde bilgisayar ve telefonu daha yoğun kullandıkları görülmüştür. Öğretmenlerin dijital okuryazarlık becerilerini kullandıkları alanlar incelendiğinde eğitsel içerik hazırlama, araştırma yapmak ve sosyal ağlarda kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerinin arttırılması için beklenti ve ihtiyaçları incelendiğinde katılımcılardan en çok gelen cevaplar neticesinde hizmet içi eğitim seminer ve kursların ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the Digital Literacy Scale was employed to evaluate the digital literacy levels of middle school mathematics teachers in Osmaniye province, with a focus on various variables. The findings indicated that teachers with a doctoral degree had higher digital literacy levels compared to those with lower educational qualifications. When analyzed by gender, it was observed that male teachers exhibited greater digital literacy skills than female teachers. Additionally, those who owned a personal computer displayed significantly higher digital literacy compared to individuals without personal computers. In terms of computer usage duration, participants with 24 or more years of experience using computers demonstrated notably higher digital literacy levels than others. When examining teachers' perceptions of digital literacy, the majority of participants viewed it as involving the use of digital tools and the mindful application of such technologies. The analysis also revealed that many teachers experienced challenges in areas like digital tool utilization, content creation, privacy and security, responsible usage, and practical application. Furthermore, it was found that the most emphasized aspect of digital literacy among teachers was ethical responsibility. When assessing the areas where teachers most frequently applied digital tools, it was noted that smartphones and computers were used more intensively. Finally, in response to questions about the areas where teachers desired to improve their digital literacy skills, the most common needs cited were professional development programs, conducting research, and making effective use of social media.