Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çok kaynaklı grup yazma konferansının uygulanması: Bir eylem araştırması
The implementation of multi-source group writing conference in teaching Turkish as a foreign language: An action research
- Tez No: 906891
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN TEKŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, B1-B2 düzeyinde Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerde çok kaynaklı grup yazma konferansı uygulanması sürecindeki yazma becerileri değişimini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada eylem araştırması deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiş 21 yabancı dil olarak Türkçe öğrenicisi oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde 12 eylem planı uygulanmıştır. Uygulamalar 14 hafta devam etmiştir. Veri toplama araçları olarak iki farklı Yazma Becerisi Değerlendirme Dereceli Puanlama Anahtarı, İkinci Dil Sınıf İçi Yazma İstekliliği Ölçeği, Yabancı Dilde Yazma Öz Yeterliği Ölçeği, İkinci Dilde Yazma Kaygısı Ölçeği, Görüşme Formları, Öğrenci Günlükleri, Öğretmen Gözlem Formu ve Günlüğü kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel veriler için içerik analizi, nicel veriler için bağımlı gruplar t-testi, tekrarlı ölçümler ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre uygulanan yöntem ile öğrencilerin yazma başarıları yükselmiştir. Hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarında yazma başarısı yükseliş göstermiştir. Öğrencilerin yazmaya yönelik öz yeterlik algıları her iki tür veri toplama aracına göre de artmıştır. Yalnızca nicel veri toplama aracında öz düzenlemeli yazma yeterliğinde anlamlı yükseliş olmamıştır. Bununla birlikte yazma kaygısında nicel veri toplama aracına göre özellikle somatik kaygıda düşüş görülmüştür. Nitel veri toplama aracına göre ise öğrencilerin yazma kaygılarında azalış bulunmaktadır. Yazma istekliliği ise nicel veri toplama aracına göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Nitel verilere göre ise öğrenciler genel olarak daha iyi yazdıkları için yazmaya istekli olduklarını belirtmiştir. Sürecin nitel veri toplama araçlarına göre genel değerlendirmesinde öğrencilerin çoğunun sürece olumlu yaklaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes in writing skills of international students learning Turkish at the B1-B2 level during the implementation of multi-source group writing conferences. In line with this purpose, the study was conducted using action research design. The study group of the research consists of 21 Turkish as a foreign language learners selected by purposeful sampling method. During the research process, 12 action plans were implemented. The applications continued for 14 weeks. Two different Writing Skill Assessment Rubrics, Second Language Classroom Writing Willingness Scale, Foreign Language Writing Self-Efficacy Scale, Second Language Writing Anxiety Scale, Interview Forms, Student Diaries, Researcher Observation and Diary were used as data collection tools. In data analysis, content analysis was used for qualitative data, t-test and repeated measures ANOVA test were used for quantitative data. According to the results obtained from the research, students' writing achievement increased as a result of the implemented method. Writing achievement increased in both quantitative and qualitative data collection tools. Students' self-efficacy perceptions towards writing increased according to both types of data collection tools. There was no significant increase in self-regulated writing efficacy in the quantitative data collection tool. However, there was a decrease in writing anxiety, especially somatic anxiety, according to the quantitative data collection tool. According to the qualitative data collection tool, there is a decrease in students' writing anxiety. Willingness to write did not show a significant difference according to the quantitative data collection tool. Based on qualitative data, students stated that they were willing to write because they wrote better in general. In the general evaluation of the process according to the qualitative data collection tools, it was determined that most of the students approached the process positively.