İnsülin direnci tanısı almış yetişkin kadınlarda beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status in adult women diagnosed with insulin resistance
- Tez No: 906915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çeşitli kronik metabolik hastalıklara zemin hazırlayan obezite özellikle insülin direnci için risk faktörü olarak bilinmektedir ve prevelansının hem dünyada hem de ülkemizde giderek arttığı görülmektedir. Bu çalışma özel bir sağlık kuruluşuna başvuran en az altı ay önce doktor tarafından konulmuş insülin direnci tanısı bulunan ve çeşitli seviyelerde obez olan 18-65 yaş aralığındaki 71 kadın bireyin tıbbi beslenme tedavisi uygulanmadan önce ve uygulanmaya başlandıktan bir ay sonra beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler, sağlık ve beslenme bilgileri, antropometrik ölçümler, besin tüketim sıklıkları, mevcut beslenme bilgilerini ölçen Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve Üç Faktörlü Beslenme Anketi (TFEQ-18) uygulanmıştır. Beslenme durumlarını değerlendirmek için hasta dosyalarından biyokimyasal bulgulardan yararlanılmış ve tıbbi beslenme tedavisi öncesi üç günlük besin tüketim kayıtları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, which predisposes to various chronic metabolic diseases, is known as a risk factor for insulin resistance and its prevalence is increasing both in the world and in our country. This study was conducted to evaluate the nutritional status of 71 female individuals aged 18-65 years with various levels of obesity and insulin resistance diagnosed by a physician at least six months ago who applied to a private health institution before and one month after the start of medical nutrition therapy. Sociodemographic information, health and nutritional information, anthropometric measurements, food consumption frequencies, Attitudes Toward Healthy Eating Scale (AHAS) and Three-Factor Nutrition Questionnaire (TFEQ-18) were administered to the participants. Biochemical findings from patient files were utilized to assess nutritional status and three-day food consumption records before medical nutrition therapy were analyzed.