Development of new binder for the processing and sintering of tungsten carbide cermets
Tungsten karbür bazlı sert maden uçlarının üretiminde alternatif bağlayıcılar
  1. Tez No: 90692
  2. Yazar: MEHMET EMRAH AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz TUNGSTEN KARBÜR BAZLI SERT MADEN UÇLARININ ÜRETİMİNDE ALTERNATİF BAĞLAYICILAR Aydoğan, Mehmet Emrah Yüksek Lisans, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muharrem Timuçin Aralık 1999, 115 sayfa Kobalt sert maden uçlarının üretiminde yaygın olarak kullanılan bir bağlayıcı olmasına rağmen, uzun yıllardır alternatif bağlayıcı araştırmaları yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında, NiAl mtermetalliğinin WC bazlı sert maden uçlarında bağlayıcı olarak kullanılabilme olasılığı incelenmiştir. Sinterleme çalışmaları saf NiAl ve geliştirilmiş Co-NiAl, Fe-NiAL Fe-NiAl-C bağlayıcıları ile gerçekleştirilmiştir. Tezin ilk bölümünde, WC-NiAl, WC-Co/NiAl, WC-Fe/NiAl ve WC-Fe/NiAl-C sert maden uçlarının üretim parametreleri araştırılmıştır. İlerleyen aşamalarda, sinterlenen uçlar mikroyapı, yoğunluk, sertlik, ve kırılma tokluğu açılarından değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen tüm veriler kobalt ve diğer alternatif bağlayıcılar için literatürde kayıtlı olan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sert Maden, Tungsten Karbür, Nikel Alüminat, Sıvı Faz Sinterleme, Sertlik, Kırılma Tokluğu, WC, NiAl IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF NEW BINDER FOR THE PROCESSING AND SINTERING OF TUNGSTEN CARBIDE CERMETS Aydoğan, Mehmet Emrah M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Prof. Dr. Muharrem Timuçin December 1999, 115 pages Although cobalt has been the predominant binder in the production of cemented carbides, alternative binder searches have been conducted for many years. In this thesis study, the possibility of using NLA1 intermetallics as a binder in WC cermets was examined. Sintering attempts have been performed with NiAl and modified binders, Co-NiAL Fe-NiAL and Fe-NiAl-C. In the early stages of thesis, production parameters of WC-NiAl, WC-Co/NiAl WC-Fe/NiAl, and WC-Fe/NiAl-C cermets were investigated. In the proceeding stages, sintered cermets were evaluated in terms of their microstructure, density, hardness, and fracture toughness. At the end, data obtained from these studies were compared with those reported in the literature for cobalt and other alternative binders. Keywords : Cemented Carbide, Tungsten Carbide, Nickel Aluminide, Liquid Phase Sintering, Hardness, Fracture Toughness, WC, NiAl m